A mimikri egyes llatoknl jelentsen nagyobb tllsi eslyt knl. A tmadk megtvesztsre tbb leehtsg knlkozik. Ilyen pldul az lczs: ilyenkor az llat beleolvad a krnyezetbe, gy nem fedezik fel. Egy msik mdszer, hogy az utnz llat olyan llat klsejt lti magra, melyrl a tmd tudja, hogy szmra ehetetlen vagy rtalmas. Sok tekintetbeb a legsikeresebb utnzk a veszlyes fajokhoz val hasonlsguk miatt vdettsget lvez llatok. Nem kell msknt viselkednik, sem egy adott krnyezetben tartzkodniuk ahhoz, hogy mimikrijk hiteles marad.

A rovarok tkletes pldul szolglnak a mimikrire. A darzslepke gy nz ki, mint a ldarzs, a dongszender pedig, mint a dong s egyes bogarak rajzolata is a darzsra hasonlt. Egy msik j stratgia, ha az llat felveszi egy lvezhetetlen faj kinzett, mert azt az ellensgei felismerik s elkerlik. Egy fecskefark lepke-faj nstnye mrges lepkt utnoz, de meglep mdon a hm nem teszi ezt, s gy nem lvez vdelmet. A mimikri ezen formjt madarak s hllk is alkalmazzk. A kormos lgykap donghoz hasonlt, egy afrikai lgykap pedig olyan rigt utnoz, amely - mivel hangykat fogyaszt - hangyasav-z.
A kirly-s korallsiklk felveszik mrges korallkgyk vrs-fekete-srga svos mintzatt. A mimikri ezen fajtja valsznleg nem szndkosan alakult ki. Az evolci sorn olyan fajok jttek ltre, amelyek hasonltanak eyes veszlyes llatfajpkra. Ezltal vltak vdett s tovbbra is megtartottk sznes mintzataikat. A korallkgyk marsa hallos, mg a korallsiklk s lkorallkgyk rtalmatlan, illetve csupn fjdalmat s levertsget okoz. Egyes tudsok vlemnye szerint a hallos mrg korallkgyk utnozzk az rtalmatlan fajok szneit, s nem pedig fordtva. Ezt azzal magyarzzk, hogy a tmad, pldul egy ragadoz madr, ha mr egyszer megmarta egy lkorallkgy, a jvben elkerli az ilyen szn kgykat. Az utnzs fordtva nemigen alakulhatott ki, mivel a valdi korallkgy vagy megli tmadjt, vagy maga pusztul el, teht az esetbl senki nem tanul semmit Kzp-Amerikban a fajok elterjedsi terlete tfedi egymst, de sok olyan vidk van, ahol csak egy faj l. Elkpzelhet, hogy itt ezeket az llatokat inkbb ijeszt s feltn sznk vdi meg, mint brmilyen mimikri.

lkorallkgy
Ha ellensg tr rjuk, egyes llatok mindent megksrelnek, hogy tmadjukat meggyzzk veszlyessgkrl. A szender-hernyk (Sphingidae) gy csavarodnak, akr egy kgy. Kt nagy, szemhez hasonl rajzolat teszi tkletess a megtvesztst. Van olyan llat, amely mg tovbb megy s holtnak tetteti magt. Az szak-amerikai oposszum a htra fordul s nyitott szjjal, veges tekintettel mozdulatlanul fekszik. Ez elriasztja azt a tmadt, amely eleven zskmnyt akar elejteni.
Az egyik pposszv lepke tompa szn hernyja, ha lettelennek tetteti magt, hasonlt a faforgcsra.
Nem mrges siklk kpesek ellensgeiket elzni gy, hogy mrges siklk viselkedst utnozzk. Nmelyik amerikai siklfle mg a fejt is felemeli, mintha le akarna csapni, mikzben farkval a csrgkgyra jellemz csrgst utnozza.
Az avar alatt tplllkot keres termesz-dolgozk gy sziszegnek, mint a kgyk, ha egy llatot hallanak a kzelben. Ez tbbnyire elg ahhoz, hogy elriasszk az ellensget.
A nagy pele a darzslepke fenyeget zmmgst utnozza, hogy meneklsre ksztesse tmadjt, ha az stt kotorkban rtr.
Az egyik kllszv pkfaj (Orbitelaridae) kt olyan csomt alakt ki szvszlakbl a hljn, amelyek gy nznek ki, mint a pk maga. A tmad madr az lpkra csap le.
Egyes rtalmatlan lepkefajok az ehetetlen danaiszlepkt utnozzk. A mimikri ezen formjt Henry Walter Bates angol termszettuds fedezte fel. Elsknt figyelte meg az utnzsnak ezt a formjt s arra a kvetkeztetsre jutott, hogy az rtalmatlan llatfaj kpes megvdeni magt azzal, hogy mrges vagy rosszz fajnak tetteti magt. Nemcsak az utnz lepknek vlik elnyre a danaiszhoz val hasonuls. A danaisz-popucikon bell is lteznek mrges s nem-mrges egyedek. A danaisz hernyllapotban a krpinflkbl (pl. selyemkr s mreggyilok nev nvnyek) tpllkozik, melyek kztt mrgezek s nem-mrgezek is vannak. Ha egy madr olyan lepkt fogyaszt, mely hernykorban mrgez nvnyt fogyasztott, akkor rosszul lesz s attl fogva kerl minden azonos mintzat lepkt. A nem-mrges danaiszlepkk mrges rokonaik tkletes msai.

Danaiszlepke s rtalmatlan utnzja, a lonclepke (lkirly-lepke)
Lteznek a madarak szmra teljesen lvezhet zenglegyek, amelyek gy nznek ki, mint a darazsak. Br nincs fullnkjuk, ellensgeik szr rovaroknak nzik s messze elkerlik ket. Ez a Bates-fle mimikrire plda. Nem tudnak azonban minden madarat becsapni. A szrke lgykap pldul megeszi a zenglegyet, mghozz gy, hogy nem tvoltja el a fullnkjt, ahogyan azt egy darzzsal tenn. A darazsak a mimikri msik formjbl hznak hasznot. A darzsflk egyes nemeinek, pldul a kapardarazsaknak (Sphegidae) ugyanolyan fekete-srga szn a rajzolata, mint a jakablepke hernyjnak. Ezek is lvezik annak az elnyt, hogy nem ehetk. Az a madr, amelyik megtanulta, hogy a jakablepke rosszz hernyjt kerlni kell, nem nyl egyetlen darzshoz sem. Az utnzs ezen formjt, amelynl klnbz, azonban egyarnt lvezhetetlen fajok veszik fel ugyanazt a klst, Mller-fle mimikrinek nevezzk.


Zenglgy s darzs

Plda a Mller-fle mimikrire: Heliconius pillangk ehetetlen, s az als sorban rtalmatlan fajai
Vannak llatok, melyek nem csupn hasonltanak egy veszlyes fajhoz, annak viselkedst is mmelik. A darzscincrek pldul nemcsak a darazsak figyelmeztet szneit viselik magukon, hanem azok jellegzetes nyugtalan mozgst imitlva ide-oda repdesnek a levelek kztt. Sok jjelilepke utnozza a darazsak sznt, st nmelyik mg zmmgni is tud repls kzben.
Egy dl-amerikai tcskfaj egy bizonyos darzsfajnak mind a tojcsvt, mind jl lthat sznezett utnozza. Mozgs kzben csak t lbt hasznlja, a hatodikat potroha mg nyjtja, mintegy tojcs ltszatt keltve.
Szlhmosok mindenhol akadnak, mg az cenok mlyn is. A veszlytelen brndhalak ugyanolyan cskozs klst alaktottak ki, mint amilyet a gyilkos mrg szarvashalak. Klsejkben csupn hti szjuk klnbzik. A szarvashal tmpe uszonya inkbb htul helyezkedik el, mg a brndhal ttetsz szja a gerince mentn fut vgig. A brndhal nem rendelkezik a tetraodotoxin nev idegmreggel, amely a szarvashalat mind llat, mind ember szmra halloss teszi. Mivel a ragadozk ezt nem tudjk, inkbb elkerlik a brnhalakat is. A brndhalak mimikrije azonban csak addig hatsos, amg kevesebben vannak, mint a szarvashalak. Ha egy ragadoz mr tl sok nem mrgez utnzattal tallkozik, tbb aligha lehet becsapni.
Forrsok: Reader's Digest vlogats - A termszet megfejtett titkai