A metamorfzisban a szervezet fejldse kezdeti szakaszban, lrvaszakaszon halad keresztl, s erre az llapotra jellemz szervekkel rendelkezik. E szakasz utn nyeri el vgleges alakjt. A metamorfzis a frgek, a rovarok s a ktltek kztt terjedt el.
Nhny faj esetben a metamorfzis fokozatos talakulsbl s a kifejlett llapot jellemzinek kialakulsbl ll. A szcske pldul mr akkor nagyon hasonlt a szleire, amikor kibjik a petbl. Idvel nagyobb lesz, majd ivarrett, szrnyas rovarr vlik, alakja s letmdja alig vltozik. Ezt fokozatos metamorfzisnak nevezzk.
Sok rovar rendkvl bonyolult talakulson megy keresztl, mg lrvastdiumbl az ivarrett llapotba jut. A hzilgy pldul lb nlkli, puha nyvecskeknt kezdi meg az lett s nem tbb, mint egy mozg gyomor, amely rothad szerves anyagokkal tpllkozik s naprl napra kvrebb lesz. Vgl a kialakult ny mr nem eszik tbbet, hanem bebbozdik s kialaktja a vdburkt. Ebben a stdiumban teljesen passzvnak tnik, de a bbban hossz lb, sszetett szem szrnyas rovar lesz belle. A teljes talakuls utn a rovar ttri a burkt s j letet kezd egy j klsben. Ezzel befejezdik a kifejlett rovarr val talakuls vagy teljes metamorfzis. Az egyedfejlds tipikus ksr jelensge a sorozatos vedls. A vedls nem csak a mretbeli nvekeds miatt trtnik, hanem anatmiai vltozsok is trtnhetnek kzben.
A lrva szervezetnek tplse sorn a legtbb larvlis szerv s szvet sztesik, elfolysodik (hisztolzis). Ez a folyamat nem rinti az idegrendszert, a szvet, az irvarmirigyeket s az n. imaginlis szerveket, melyek mr a lrvallapotban kialakultak. Az talakuls befejeztvel a bb burka felreped, s az img kiszabadul. A lrvk fejldst, vedlst s bebbozdst a juvenilis hormon (neotenin) s az ekdizon szablyozza. Magt a bebbozdst az ekdizonhats tlslya indtja meg.
A juvenilis hormon szintje a fiatal lrvkban, hernykban magas, a nvekedssel arnyosan cskken. Az ekdizon hormon pont fordtva, annak mennyisge a kezdeti szakaszban alacsony, s folyamatosan n. A juvenilis hormon a nvekedst serkenti, s gtolja a bbozdst, mg az ekdizon a bbozdst sietteti.
Egyes nvnyek a krtevik ellen olyan kmiai anyagokat termelnek, melyek az ekdizonhoz hasonl folyamatot indtanak be, s bekvetkezik az id eltti bbozds, melynek kvetkezmnye az letkptelen, a bbbl ki sem bv rovar.

A lrva vrben tallhat bizonyos hrviv anyagok koncentrcijnak mdosulsa jelzi neki, mikor fejldtt ki teljesen, s rett meg a bebbozdsra. A hernyk pldul ezt az llapotot gyakran ngy-t lrvastdium utn rik el. Ekkor megvltozik az llat anyagcserje s a viselkedse. Abbahagyja a tpllkozst, kirti a belt, s nyugodt helyet keres magnak, ahol bebbozdhat. Nmelyik jkora tvolsgokra is elvndorol. A bebbozds fajok szerint klnbzkppen, a tpnvny leveln vagy a belsejben, annak kzelben, a talajon, kreg kzti rsekben, mohban, a lomb mlyn, egy k alatt vagy a talajba frdva mehet vgbe. Noha a bb kvlrl mozdulatlannak ltszik, vastag bre alatt teljes gzzel folyik az anyagcserje: a leveleket rgcsl, nvnyeket pusztt hernybl ltalban nhny ht alatt kifejldik a nektrszv, szrnyas, szaporodni kpes felntt rovar.
A metamorfzis rvn a rovar mindig egy adott letszakaszra sszpontostja az energijt s klnbz lhelyeket vesz ignybe. A pillang lrvjnak, vagy hernyjnak egyetlen feladata, hogy tpllkozzon s nagy lrvs testsejtek formjban zsrtartalkot halmozzon fel. Amg a herny tpllkozik, azok a sejtek, melyekbl a kifejlett rovar szervei alakulnak ki, kicsik mert nyugalmi llapotban maradnak. Ezek a sejtek a bebbozdskor kezdenek gyorsan fejldni s felhasznljk a nagy lrvasejteket, hogy a trolt energit s fehrjt olyan szervekk alaktsk t, mint a szrny, az ivar-s a bonyolult rzkszervek.
Nhny rovar az sszes trolt energit felhasznlja az talakuls sorn, ezrt kell cukrokban gazdag tpllkot (pl. nektrt) magukhoz vennik. Msok troljk az energit s evs nlkl przanak s szaporodnak, mieltt elpusztulnnak.
Klasszikus plda a krsz, amely kt-hrom vet tlt el vzi lrvaknt, s nhny rt vagy legfeljebb egy napot l felntt rovarknt. Ezen a napon kell partnert keresnie, prosodnia, pett raknia. Tpllkozni ideje sincs, illetve nincs mivel, ugyanis gyomruk s szjszervk alig fejldtt ki. Kimerl az energiatartalkuk s a nap vgn fradtan a vzbe esve elpusztulnak s a halak tpllkv vlnak.

Azoknl a rovaroknl, amelyek fiatal llatknt megjelenskben, letmdjukban s tpllkuk tekintetben a kifejlett rovarhoz hasonltanak, a fiatal s idsebb rovarok kztt vetlkeds folyik az lelemrt s az lhelyrt. Azok a rovarok, melyeknl elklnl a lrva-s a kifejlett stdium, elkerlik ezt a versengst. A hernyk leveleket esznek, a kifejlett pillangk nektrt szvogatnak. Az ves sz lrvja a fakreg alatt l s fval tpllkozik. A kifejlett bogr repl s des nvnyi nedveket keres tpllkul.
Az talakuls sok rovar szmra lehetv teszi, hogy j lhelyet vlasszanak, hiszen a kifejlett llat j terletekre tud replni s ott szaporodhat el. Ez a lehetsg nem ll fenn ms llatok esetben. Az ezsts pikkelyke pldul addig szaporodik egy helyen, amg egyedeinek szma meghaladja a rendelkezsre ll tpllkknlatot.
Fejldsnek egy bizonyos fokn az sszes rovar metamorfzison megy t. A pillang hernyknt kezdi az lett, mg a valdi legyek (pl. a hzilgy) lb nlkli nyvekknt kelnek ki a petkbl. Sok bogr, pldul a cserebogr lbakkal rendelkez lrvakent kezdi az lett s a fld alatt, vagy a fban l. A hangya, a mh s a darzs kezdetben kukacra hasonlt lrva, amelyet valamilyen megptett fszekben etetnek a felntt egyedek. Az sszes rovar tl egy bebbozdsi stdiumot, mieltt kifejlett llatt vlna.

Ms fiatal rovarok, melyek hasonltanak kifejlett rokonaikhoz, teljesen eltr letet lnek. A szitakt lrvja gy nz ki, mint szleinek szrny nlkli msa, s hozzjuk hasonlan vadszik, csak nem a fld fltt, hanem a vz alatt. Lg llkapcsval ragadja meg ldozatt, akr az ebihalakat s a kisebb halakat is elkaphatja. A katicabogr lrvja ezzel szemben a kifejlett egyedekkel l egytt s szintn levltetvekkel tpllkozik. Br megjelense teljesen ms, az talakuls nem jelent drasztikus vltozst az letmdjban.

Egy amerikai kabcafle tizenht vet l a fldben lrvaknt, szrnyas rovarknt viszont csak pr htig l.
A vrszv cecelgy lrvjnak nincs szksge arra, hogy gondoskodjon sajt tpllkrl, mert anyja testben fejldik, amg nem ll kszen a bebbozdsra. A nstny a kiszvott vrbl nyert elemsztett folyadkkal tpllja a lrvt.
A legtbb rovar meglehetsen passzv lrvaknt kezdi az lett, majd rendkvl mozgkony llatt fejldik. Msok, pldul a pajzstet, elszr aktv nimfk, majd csszecsighoz hasonl, mozdulatlan llatt alakulnak.
A lrvbl kifejlett llatt trtn talakuls nehz folyamat, sok rovar nem li tl.
A rovarokon kvl a ktltek, pldul a bkk is talakulnak. Nluk fontos testi vltozs a lgzs talakulsa. Az ebihal mg kopoltyval veszi fel a vzben oldott oxignt, a kifejlett ktltek azonban mr a szjukon s az orrukon keresztl juttatjk a tdejkbe a levegt. Az ttrs a kopoltyrl a tdlgzsre meglehetsen bonyolult folyamat. Ennek sorn nemcsak a kopoltyk fejldnek vissza, hanem a lgzsnek is teljesen t kell llnia a tdre. A farkatlan ktltek lrvi, az ebihalak bels kopoltyval rendelkeznek, ezrt ezek visszafejldst kvlrl alig lehet ltni. A gtk s szalamandrk lrvin lv, kld kopoltygakon azonban sokkal jobban nyomon kvethet a kopoltyk elvesztse. Mivel az ebihalak elssorban nvnyevk, a bkk viszont mr l llatokkal tpllkoznak, metamorfzisuk sorn egsz emsztcsatornjuknak – a szjuktl kezdve a gyomrukig s a belkig – t kell alakulnia. Vgl az talakuls sorn a szemk megvltozik, hiszen a vzben, ahol az ebihal szkl, egszen msok a ltsi viszonyok, mint a szrazfldn, ahol a kifejlett llatok lnek.
A bkk nhny faja egybknt nmileg alkalmazkodott a szrazfldi krlmnyekhez is: nmelyek durvbb fellet, szrazabb brrel rendelkeznek: ezeket hvjuk varangyoknak.
Forrsok:
Erich Lange: Metamorfzisok az llatvilgban