Most vegyk sorba az llatvilg legrdekesebb, legszokatlanabb, vagy ppen legismertebb vdekezsi taktikit.
Vannak fajok, melyek lcz szneikkel olvadnak a krnyezetkbe, mg msok pp feltn klsejkkel hvjk fel a figyelmet mrgez vagy veszedelmes mivoltukra. A pnclzatnak s a vdekez fegyvereknek is megvannak a maguk szerepe. A zebrk pldul a tmegben keresnek menedket, s amikor pnikszeren tovavgtatnak, a sok cskos llat kavargsa megzavarja a tmadt. A macskaflk, pldul a zebrra vadsz oroszlnok vagy leoprdok nem ltjk az les szneket, rzkelik a fekete, a fehr, a zld s a kk rnyalatait. A fekete-fehr zebrk egyszerre vonulva teljesen sszezavarjk a ragadozkat, a cskok sszemosdnak, a nehz elklnteni a klnbz egyedeket, gy a tmad nem tud egy kiszemelt pldnyra koncentrlni s knnyen elszalasztja azt. A zebrk szmra teht a mnes nyjtja a legnagyobb biztonsgot. Hasonl a helyzet a tbbi csordban l nvnyev esetben, melyeknek ugyan nincs a zebrhoz hasonl rejtszne, viszont a nagy ltszm tkletes biztonsgot jelent. A csordban legelsz llatok elenysz szmt eljtik csak el a klnfle ragadozk.
A pttys tollazat erdei szalonka tkletesen beleolvad a fszkt krlvev avar sznbe, gy veszly esetn mozdulatlanul meglapul s remnykedik, hogy nem veszik szre. Ha nagy a baj, az utols pillanatban sajt irhjt mentve felrppen, vdtelenl hagyva a tojsait s a kikelt fikkat. Sok madr alkalmazza a csendes meglapuls elvt. A kinyjtott nyakkal, az g fel mutat csrrel mozdulatlanul ll blmbikt is kptelensg szreveni a vzparti ndasban. A madr hasi oldaln vgigfut barna s srgs cskok annyira hasonltanak a ndszlakhoz, hogy szinte lthatatlann vlik. Az erdei s tundrai krnyezetben az aranylile vaamint a kelet-zsiai erdei lappantynak is a pttys tollazata s mozdulatlansga biztostja a vdelmet.
Sok llat sznvltssal igyekszik szrevtlenn vlni. A hfajd s a havasi nyl is nyron tarka szn, barns s szrks, amely beleolvad a krnyezet terepsznbe. Az szi hnapokban azonban, ahogy rvidlnek a nappalok s a leveg is lehl, az llatok levedlik nyri ruhjukat s hfehr tollazatot s szrmt nvesztenek. rdekes mdon olyan helyeken, ahol ritkn havazik, a havasi nyl bundja nem vlik fehrr.

Nappal a feketeht pillanghal lnk fekete-srga-fehr mintval knnyen felismerhet a korallztony laki kztt. jszakra viszont kprzatos sznei elhalvnyulnak s "feketeht" elnevezse rthetv vlik. A stt szn hal gy mr nyugodtan elrejtzhet a pihens idejre.
A rovarok s a hllk vilgban is kivl s gyakori taktika a krnyezetbe olvads. A zuzm bortotta fakrgen pihenve a levlfark gekk teljesen beleolvad a krnyezetbe. Az llat lczst a levl alak farok teszi mg sikeresebb.
Az vegbkknak mintegy 65 faja ltezik, melyeknek mindegyike az Andok kdbe burkolt erdeiben, patakok kzelben a fkon l. Brk ltalban zld, lnk szn pttykkel, ami nagymrtkben elsegti beleolvadsukat a burjnz nvnyzetbe. A hatst fokozza hasoldali brfelletk, amely annyira tltsz, hogy ltni engedi a bka bels szerveit. Egy msik bka, az szak-amerikai szrke levelibka egy-egy elfordul sttebb foltja egybemossa testt, lbt, a fakret s zuzmkat. Csak ugrs kzben tnik el az llat narancsszn mints hasoldala.
Sok llat egy nluk nagyobb llat ltszatt kelti szemfoltok s klnfle mintzatok viselsvel. A Costa Rica-i herny a tmadkat feltn lszemekkel kestett hts felvel ijeszti el, amely megdbbenten hasonlt egy ppen tmadni kszl kgy fejhez. A jjeli pvaszem lepke is szemfoltjairl kapta a nevt. Stt, kerek foltokkal tvesztik meg ellensgeiket, gy a lecsapni kszl madarakat sikeresen tvol tartja. A dl-amerikai szemfoltos bka gy vdekezik, hogy htat fordt az ellensgnek s felmutatja a htsjn lv kt nagy lszemet. Ezeket s a felfjt testet ltva az hes kgyk nem lt benne knny vacsort.

A szalamandrk legtbb faja lnk sznvel figyelmezteti a ragadozkat kellemetlen zre s mrgre. Tbbsgk enyhe mreggel rendelkezik, melyet a brk prusai t vlasztanak ki, m akadnak olyan fajok, melyek hallos mrgek s sz szerint megakadnak a torkn annak a ragadoznak, aki knny ebd remnyben megprblja lenyelni ket. A Dl-Amerika eserdeiben l nylmregbkk is gynyr szneikkel jelzik, hogy brk mrgez. Az indinok ezekkel a toxinokkal mrgezik meg nyilaik hegyt a vadszatkor. A mreg ersebb fjdalomcsillapt, mint a morfium, valamint igen nagy hats antibiotikum is, amely megvja a bkkat sok olyan baktriumtl, amely ms llatokat megfertz. A vrshas unka fellrl nzve terepszn. Ha veszlye kerl, a htra tfordulva kivillantja vrs s fekete foltos hast arra figyelmeztetve, hogy brben szintn mregmirigyek tallhatk.

Sok sznes rovar is mrzeg vagy bds vladkot bocst ki, ha megtmadjk. Egy rpkptelen, dl-afrikai fekete-vrs szn sskafaj bds s mrgez vladkot bocst ki. Az hes madarak vagy gykok ell mg csak el sem ugrik, gy knny zskmnynak tnik. Figyelmeztet sznei ltalban hatsosak s a tmad odbb ll.
Sok llat gy veszi fel a harcot a tmadjval szemben, hogy vegyi fegyvereket vet be. A poloskk veszly esetn that szag vladkot lvellnek ki, amit akr 30-40 cm tvolsgra is kpesek eljuttatni. A szag megmarad a leveleken, st az rett gymlcsk zt is teljesen megkeserti. A Shetland-szigeteki sirlyhojsza vdekezskor felklendezi a begyben trolt tpllkt, s a tmadjra hnyja. A bzs, ragacsos nedv akr egy nagytest madr pusztulst is okozhatja. A szkunk, msnven bzsborz mltn kirdemelte rossz hrt. Ha megtmadjk, elszr fenyeget pozcit vesz fel, szrt felborzolja, mells lbval toppant, vicsorog, farkt felemeli. Ha mindezzel sem tudja jobb beltsra brni a betolakodt, a farka all ers szag vladkot spriccel a tmadra. Az orrfacsar bztl a megzavarodott tmad azonnal visszavonul. A bzsborz e rendkvl hatkony mdszere mr pr hetes korban kialakul. A szag annyira ers, hogy az eltallt tmad napokon t bzleni fog. A szkunk akr 5 m tvolsgbl is kpes eltallni a ragadozt. Az ember ruhjra spriccelt vladk egy v alatt sem jn ki teljesen. A telibe tallt lvs klendezst, szemirritcit okoz s rendkvl kellemetlen.

A texasi bkagyknak htborzongat vdekezsi rendszere van. Fenyegetett helyzetben megpattant nhny eret a szemhrtyjban s vkony vrsugarakat lvell tmadjra. Egy jl clzott lvs, ami idleges vaksgot is okozhat, elegend lehet a tmad elijesztsre.
A tzbogarak csaldjba tartoz pfg futrinka azokrl a pukkan hangokrl kapta a nevt, amelyek a potroha vgn lv "gycsbl" tvoz lvssorozatot ksri. Ha az llat veszlybe kerl, gyors egymsutnban mintegy 50 csepp get, sznes vegyi anyagot fecskendez ki a fenekbl. A bogr gy cloz, hogy ide-oda forgatja a potroht s egyenesen a tmad rovarra vagy bkra tzel. A tmadnak tele lesz a szja az undort z anyaggal s akr gsi srlseket is szerezhet.
Amikor a srts tzfreg a tengerfenken lelem utn nz, nem trdik a ragadozkkal, mivel flelmetes fegyvere megvdi. A sekly, meleg vizekben l, 20 cm hosszra nv freg mindkt oldalt sr csomkban nv hossz s mrgez szrk bortjk. Ha a kvncsiskod vagy vatlan hal hozzr a szrkhz, azok a brbe frdnak, s heves fjdalmat okoznak. Biztos, hogy a szerencstlen ldozat egy letre megtanulja, hogy elkerlje a tzfrget. A szrk s tskk nem hinyoznak a hernyk s lepkk fegyvertrbl sem. Bizonyos medvelepke fajpk azokat a mrgeket rzik meg szervezetkben, amelyeket mg gyapjas hernykorukban vesznek magukhoz az elfogyasztott levelekbl. Egy cscskslepkefaj, amely Amerika szubtrpusi s trpusi vidkein l, a szgplma levelt fogyasztva vlik mrgezv. Mg a peti is mrgezek, narancspiros pikkelyek fedik. Az ausztrl csszelepke hernyjt pedig sr, szrs szrzet bortja.
Veszly esetn a tobzoska sszegmblydik, s csak kemny pikkelyei ltszanak. Az vesllatoknak ers szarupncljuk van, amely biztos vdelmet nyjt szmukra. A htn fekv tsksfark gyk a farkt a szjba vve tmadinak csupn egy tviskoszor ltvnyt nyjtja. A tsks rdgnek nevezett ausztrliai agmaflnek nincs szksge fenyeget pzokra a vdekezshez. Kemny, nagy k alak tski nmagukban is flelmet keltenek a legtbb ragadozban. A snk s hangyszsnk is teljes vdelmet lvezhetnek tskik rvn. Kevs tmad akad, amelyik ujjat hz egy snnel.
Az jszaka kzeledtvel a papagjhalak zselszer nylkba burkolznak, amely olyan ttetsz, hogy sak a beleragad szemcsktl vlik lthatv. A mvelet oka egyelre ismeretlen, de valszn, hogy a halak az illatukat akarjk elrejteni az jszakai ragadozk pldul a murnaflk ell.
Veszlybe kerlve nmelyik llat halottnak tetteti magt, mg msok akr egy vgtagjukat is felldozzk a menekls rdekben. Az szak-amerikai oposszum arrl hres, hogy meggyzen tetteti magt halottnak. Rezzenstelenl fekszik, szeme nyitva, pofja mereven vicsorog. Percekig, de akr rkig is kpes ebben az llapotban maradni. Ha elmlt a veszly, az llat letre kel s gyorsan kereket old.
Sok kgy is a tetszhalott llapot eljtszsval igyekszik megtveszteni a ragadozkat. Ilyen a vzisikl, a disznorr sikl s egyes bok is. A kgyk sszetekeredve, kittott szjjal mozdulatlanul felszenek, egyes fajok dgszagot is rasztanak magukbl, melyet specilis mirigyek termelnek.
A gykok s gekkk kpesek a levetni, a testktl elvlasztani a farkukat, ami elegend idt ad az llatnak az elillansra. A tmad az izg-mozg farokkal van elfoglalva, mg a hll elmenekl. Ksbb a farok jran, m mr soha nem lesz olyan hossz s szablyos alak, mint az eredeti.

A tengeri csillag a gykokhoz hasonlan vissza tudja nveszteni leharapott vgtagjait. A polip is kpes felldozni nyolc karja kzl az egyiket, ha szorult helyzetbe kerl s egy ragadoz, pldul egy murna elkapja az egyik karjt.
Vannak llatok, melyek valaki mst utnozva csapjk be az ellensgeiket. A mimikrinek nevezett megtveszt viselkeds szmos fajra jellemz. Taln a legismertebb az rtalmatlan korallsikl esete, amely szinte teljesen ugyanolyan szn, mint a hallos mrg korallkgy. Egy msik ismert megtveszt a zenglgy, amely a csps darazsak jellegzetes fekete-srga sznezett viseli a pothrohn, gy kevs llat prblja megenni. A tengeri llatok kzl az rtalmatlan brndhal kpes felvenni a cskos szarvashal mintzatt. Ez utbbi gyilkos mrg llat. A brndhal olyan gyes csal, hogy szmos esetben a kutatk sem tudtk megklnbztetni a kt fajt.
Forrsok:
A cikk sajt rsom!