Sok llat kizrlag a terepbl kiemelked tjkozdsi pontok alapjn tall r a helyes tra. A madarak pldul vonulsuk sorn folyk s tengerpartok mentn elhelyezked, ismers tereptrgyak alapjn igazodnak el. Az emlsk s a rovarok rvid tjaik sorn a tj jellegzetes jegyei alapjn tjkozdnak. Ms llatok a nap llshoz igazodnak, ami annl is nehezebb feladat, mivel a nap llandan vndorol az gen. A madarak, a mhek, a magnyos darzsfajok, a hangyk s egyes lepkk (pl. a 3000 km-es utat berepl danaiszlepke) ssze tudjk vetni a nap llst bels rjukkal s gy rtallnak a helyes irnyra.
Ezek az llatok borult id esetn is kpesek tjkozdni a polarizlt fny irnya alapjn. A nap minden irnyba sugrozza a fnyt, de az atmoszfrba belp sugarak fnytrst szenvednek. Az emberi szem nem kpes arra, hogy a polarizlt fnyt hasznlja tjkozdsi alapul. A madarak, a bkk s varangyok a csillagok llsa alapjn is tudnak tjkozdni. Az ember is kpes a Sarkcsillag vagy a Dl keresztje alapjn megmondani, merre van szak s merre van dl.

A dolgoz mhek tpllkkeress kzben nektrra tallnak, hazafele menet a nap llsa, illetve a polarizlt fny irnya alapjn tjkozdnak. Mhtrsaikkal nemcsak azt tudjk kzlni, milyen messze van a tpllkforrs, de annak a naphoz viszonytott irnyt is megadjk. A "krtnccal" a mh azt kzli a tbbiekkel, hogy a kaptrtl mrt maximum 100 mteres krzeten bell tpllk tallhat. Maga a tnc nem rulja el a tpllk helyt, a trsaknak a tncol szaga alapjn kell rtallniuk a nektrra. A "riaszt tnc" sorn a mh nyolcas alakot r le. Amikor az llat a nyolcast kt flgmbre oszt egyenes szakaszhoz r, riszlni kezd a potrohval. A mh a lp fggleges skjn tncol. Az a szg, amit a riszl tnc egyenes szakasza a fgglegessel bezr, megfelel annak a szgnek, amit kinn, a vzszintes terepen a nap zr be a tpllkforrs helyvel. Ebbe az irnyba kell replnik a kaptrt elhagy mheknek. A tpllkforrs tvolsgt a tncol mh a riszls hevessgvel jelzi. Minl lelkesebben rezegteti potroht, annl kzelebb van a tpllk.
A Fld szaki s dli plusa kztt lthatatlan mgneses ervonalak hzdnak, melyek ltezst egyszer irnytvel is bizonythatjuk s gy tnik, egyes llatok is tudjk hasznostani ezeket az ervonalakat. Felttelezsek szerint bizonyos cetfajok is ezek alapjn tjkozdnak. Ez magyarzatul szolglhat arra, hogy idnknt mirt vetdnek partra egy-egy "tjukban ll" flddarabnak tkzve. Az llatvilgban leginkbb a madarak hznak hasznot a mgneses ervonalak rzkelsbl. Amikor jszaka sr felhrteg takarja el a csillagokat s sem a tj fldrajzi jegyei nem lthatak, sem fny nem jelzi az utat, a madarak akkor is rtallnak a helyes irnyra. A csszrpingvin-prok elvlnak egymstl s nagy tvolsgokat tesznek meg a hfedte tjon anlkl, hogy ekzben szemmel lthat tjkozdsi pontok kerlnnek az tjukba, majd jra ugyanott tallkoznak. Ha azonban egy mestersges mgneses mezt ltestenek a madarak krl, az llatok sszezavarodnak. A legtbbet vizsglt llat a postagalamb, amely nagy tvolsgokbl hazatall. Ha az a hipotzisnk, hogy a madarak tjkozdsi alapjul a fld mgneses mezeje szolgl, ahhoz a hazatr llatok szervezetben vasat kellene tallnunk. A kutatk valban megtalltk a galambok s mhek agyban a vas egyik svnyt, a magnetitet.
A denevrek magas frekvencij hangokat bocstanak ki, amelyek visszaverdnek a trgyakrl s ezt a visszhangot rzkeli az llat a hallszervvel. Ennek a pontos lokcis rendszernek ksznheten a denevrek a legsttebb barlangban is jl tjkozdnak, kkerlik az akadlyokat s elkapjk a repl rovarokat. Egyes lepkk pedig kpesek "zavarni az adst", sajt frekvencijukkal megprbljk sszezavarni a tmadkat. Hossz vekig azt hittk, hogy a denevrek rendkvl j ltsa teszi lehetv azt a mutatvnyt, hogy teljes sttsgben is tudjanak replni s vadszni. A XVIII. szzad vgn Lazzarro Spallanzani olasz tuds felfedezte, hogy a denevrek az elstttett szobban, ahol a baglyok csdt mondtak, mg tudtak replni. Spallanzani azt is megfigyelte, hogy a megvaktott denevrek mg mindig tudnak replni, viszont ha bedugta a flket, a fldre estek. A denevrek hang segtsgvel trtn navigcijnak gondolata nem merlt fel mindaddig, mg Hiram Maxim, a gppuska feltallja, a Titanic 1912-ben trtnt elsllyedse utn elkezdett foglalkozni a szonr-rendszerekkel (a hanghullmok felhasznlsa a navigcinl s a vz alatti irnyzsnl). Maxim gy vlte, hogy a denevrek is szonr-rendszert alkalmaznak, de tvesen azt felttelezte, hogy szrnycsapsaikkal alacsony frekvencij hangokat keltenek. Csak amikor G.W. Pierce kifejlesztette a magas frekvencij hangdetektort, vlt nyilvnvalv a denevr-szonr igazi termszete. Ma mr tudjuk, hogy „hangkpekben” ltjk a vilgot. A magas frekvencij hangok tbb elnnyel jrnak szmukra. Elssorban: a magas frekvencij hangok kisebb hullmhosszuk miatt jobb szelektivitst eredmnyeznek, gy alkalmasabbak a kis rovarok rzkelsre, melyekkel a legtbb denevr tpllkozik. Az alacsony frekvencij hangok szinte kikerlik a kis trgyakat s emiatt nem keltenek visszhangot. A magas frekvencij hangok viszont olyan visszhangokat juttatnak el a denevrekhez, melyek tisztn eltnek a httrzajoktl (utbbiak tbbnyire alacsony frekvencijak). A denevr olyan hangokkal, amelyek magasabb fekvsek ms llatok hangjainl, hatkonyan „lthat” anlkl, hogy „ltszana”. gy szrevtlenl vadszhat.

Ha a denevr klnbz frekvencij hangokat ad ki, felismerheti a visszhangok sorrendjt, mivel minden frekvencia eltr. gy rszletesebb „kpet” tud alkotni a krnyezetrl s megfigyelheti a vltozsokat, pldul egy rovar rptt. Mivel a legnagyobb nehzsget a visszhangok szelektlsa, klnvlasztsa jelenti, a klnbz fajok s egyedek hangja eltr. Azzal pedig, hogy a hangokat igen rvidre fogja, a denevr elkerli, hogy egyszerre „adjon” s „vegyen”. A denevr kpes a hangok hangerejt s hangsznt a trhez igaztani, amelyen trepl. Egy fa kzelben pldul inkbb halkabb hangot ad, nehogy a „visszhang-zavar” tvessze meg. Repls kzben egyszerbb hangadssal l, vadszatnl viszont komplex hangadst alkalmaz. A denevrek fle klnsen rzkeny mind a sajt hangkelts irnyra, mind pedig a visszhang hangminsgre. A flcimpk hatkony hangtlcsrek, melyek egyes fajoknl meglehetsen nagyra nttek. A denevrek kpesek a flket mozgatni, hogy a hangjeleket pontosan betjolhassk. A hanghullmokat mindkt fl veszi, majd az llat agya analizl s kombinl (ppgy, mint ahogy a mi kt szemnk hromdimenzis kpp fzi ssze a ltottakat). Ezzel a kombinlt hangkppel tudja betjolni a denevr a zskmnyt.
A denevrekhez hasonl echolokcis rendszert fejlesztettek ki a fogascetek is. A delfinek s blnk azrt is bocstanak ki hangokat, hogy a partnerkeress sorn megrtessk magukat, illetve hogy sszetartsk a csapatot. Az ris kkblnt 850 km tvolsgbl is lehet hallani. A hosszszrny blna, amely minden vben tbb szz km-t tesz meg, hossz neket ad el, amelyet fajtrsai nagy tvolsgbl is rzkelnek.

Mindmig rejtly vezi azokat a tnyezket, amelyek az desvzi vhelyek s az Atlanti-cen kztt vndorl lazacokat vezrlik. Felttelezsek szerint az optikai ingerek s szerepet jtszhatnak. A lazacok azonban arra is kpesek, hogy a foly kmiai sszettele alapjn ismerjenek r szletsi helykre. A vegyi anyagok rzkelse fontos szerepet jtszik az eurpai angolnk hossz vndorlsa sorn is, amikor az llatok az Atlanti-cent tszelve jutnak vhelykre. A folyami angolnk vrl vre tra kelnek a csaknem 5000 km-es tvolsgban, a Golf-ramlattal kapcsolatban ll Sargasso-tengerig, hogy ott szaporodjanak. A hossz ton valsznleg tbbfle tjkozdsi mdot is alkalmaznak. Az cenban nincsenek szemmel lthat tjkozdsi pontok, ezrt az angolnk, gy tnik, a vz alig szlelhet elektromos ramlatait kvetik. Ezenkvl rzkelik a Fld mgneses tert is.

A levesteknsk minden vben tra kelnek Brazlia partjairl a tojsraks helysznre, Ascension szigetre, melyet valsznleg olfaktorikus ingerek (szagls) alapjn tallnak meg.
Nmely lepke nstnye olyan kmiai zeneteket, feromonokat bocst ki, melyek nagy tvolsgokbl is odacsalogatjk a hmeket. A knai pvaszem hmje hatalmas, legyezszer cspjaival 11 km-es tvolsgbl is szleli a nstny illatt.

Forrsok: Reader's Digest vlogats - A termszet megfejtett titkai