Reptile Land
Reptile Land
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Agmk
 
Gekkk
 
Kamleonok
 
Legunok
 
Gykok, szkinkek
 
Varnuszok
 
Szrazfldi teknsk
 
Vzi teknsk
 
riskgyk
 
Siklk
 
Mrgeskgyk
 
Krokodilok
 
Ktltek
 
zeltlbak s puhatestek
 
Sznvltozatok
 
llatok

Hmek s nstnyek- a szex termszetrajza

Az llatvilgban az egyik legersebb sztn a szaporodsi ksztets. Sikeresnek lenni evolcis szempontbl annyit jelent, hogy az egyedek megprblnak minl tbb utdot htrahagyni, amelyek elg hossz ideig lnek ahhoz, hogy tovbbvigyk szleik leszrmazsi vonalt. A hmek s nstnyek ennek rdekben igyekeznek mindenfle taktikt s stratgit bevetni. A nemek igen eltr mdon fejldtek egyms mellett s a msik „ignyei” szerint, mgis nagyban klnbznek egymstl, mind klsben, mind viselkedsben. A nemek kztti kapcsolat egyltaln nem harmonikus. A kls szemll azt hiheti, hogy mindent alrendelnek az egyttmkdsnek, holott ez a kapcsolat folyamatosan bvelkedik feszltsgben s bizalmatlansgban.

Idelis esetben minden egyed (hm s nstny egyarnt) fajnak legkivlbbjnak gnjeivel szeretn „sszehozni” s vegyteni a sajtjt, hogy a legegszsgesebb utdokat hozzk ltre. Ez az let clja az llatvilgban.

Ha a hmek s nstnyek kztti interakcikat nzzk, elbb-utbb a szexualits fogalmhoz jutunk. A szexualits az llatoknl sztn. Ez azt jelenti, hogy a kls s bels felttelek fennllsa esetn az egyed automatikusan a gnjeiben kdolt szexulis viselkedst tanstja. Sok tuds gy vli, hogy az ember esetben a szexualits nem sztns, hanem tanult viselkedsforma. Az emberi s llati szexulis viselkedsformk kztt nagy klnbsgek vannak. Lssunk nhny rdekessget a klnbsgekrl: a legtbb llatfajnak nincsenek gondjai a prvlasztssal s a kapcsolatokkal. A nstny tzel, a hm przik vele s ksz. Az ember az egyetlen faj, amelyet zavarba hoz a przs. Az llatoknl nem ltezik a szerelem fogalma, s egyms szpsgt sem rtkelik (legalbbis emberi rtelemben vett szerelem sok tuds szerint nincs az llatvilgban). A hmek ugyangy begerjednek a csnya, hromlb vagy valamilyen srlssel rendelkez nstnyektl, mint a tkletes klsejektl. Az ember az egyetlen llatfaj, amelynek nstnynek nincs szemmel lthat jele annak, hogy mikor fogamzkpes. Az emberek fleg az rmszerzsrt szexelnek, az llatok kizrlag a szaporodsrt. Csak az ember nstnyeinek van orgazmusa, melle s feneke. A tbbi femls nstnynek tejmirigyek vannak a mellkasn, s egy hossz emlbimbja a klyk szoptatsra. A ni mell ezzel szemben fleg zsrszvetbl ll, melynek lthatlag semmi clja nincs.

Mirt s hogyan alakult ki egyltaln a szex a Fldn? Hiszen a szexulis aktus mechanikai rtelemben fradtsgos s nem felttlenl nveli az egyedszmot. A bimbzs vagy klnozs els pillantsra sokkal hatkonyabb mdnak tnik. A Fld legnagyobb szm llati trsadalmai hmek s nstnyek nlkl szaporodnak. A korallok vagy medzk gyorsan kpesek szaporodni, teht nem lehet semmibe venni az ivartalan szaporodst, mint reproduktv stratgit. A vegetatv szaporodsnak mgis komoly htrnyai vannak. A krnyezeti vltozsokra nem kpesek gyorsan reaglni, ha egy kipusztul, az sszes tbbi is. Ha betegsg ti fel a fejt, nagyobb szmban esnek ldozatul, mert egyms genetikai msolatai, az utd nem ersebb a szleinl, mivel azoknak a pontos msolata.

 A rck tkletes pldk az ivari dimorfizmusra

 

Az let 3,5 milli vvel ezeltt egyetlen sejttel kezddtt. Fennmaradsa rdekben idvel kt teljesen egyforma sejtre osztdott. Csak akkor vltoztatott a klsejn, amikor szerkezetben mutci kvetkezett be, vagy j tapasztalatok tjn valami jat „tanult”. 800 milli vvel ezeltt a sejt egy vletlen folytn valahogy gneket cserlt ms sejtekkel. gy minden tllsi technikt, amit a msik sejt elsajttott, tovbb lehetett adni a gyereksejtnek, hogy a szlknl ersebb s ellenllbb legyen. A szex „feltallsa”, vagyis a gnek cserje ms sejtekkel elkpeszt mdon felgyorstotta a sejtek fejldst. 600 milli vvel ezeltt feltntek a csontvzas s pnclos llatok, majd 300 milli vvel ezeltt mr az els hal is megprblt levegt venni, kivonszolta magt a szrazfldre. Mindennek a gncsere volt az elindtja. A szex eredeti clja teht az volt, hogy valaki mssal gneket cserljnk azrt, hogy ersebb gneket adhassunk t az utdoknak s biztostsuk genetikai anyagunk fennmaradst.

A szex ltal teremtett lehetsgek a hmek s nstnyek esetben klnbznek. Ez az aszimmetria az ivarsejtek klnbsgeiben rejlik. A spermium apr sejt, amelyet olcs ellltani s risi szmban ll rendelkezsre (p. egy felntt frfi naponta szzmillit termel). A hmek vgtelen szm utdot hozhatnak ltre, ha vlogats nlkl prosodnak minden eljk kerl nstnnyel. A ni szaportsejtek, melyeket az adott fajtl fggen nevezhetnk petesejtnek, petknek, tojsnak vagy ikrnak, viszonylag nagymret, ellltsuk drga s sokkal kisebb szmban termeldnek. A nstnyek hatalmas reprodukcis kltsget viselnek nagy mret petik s tojsaik ltrehozsakor, vagy azzal, hogy vemhessgk hosszra nylik. Az udvarlsba s przsba a hmek fektetnek nagyobb energit, viszont az utdok kihordsba s felnevelsbe a nstnyek. Mivel a petesejtek szma korltozott, a nstnyeknek akkor sem lehet tbb utdjuk, ha tovbbi partnerekkel ltestenek szexulis kapcsolatot. A nstnyeknek teht mrlegelnik kell, hogy ki legyen az utdaik apja, ezrt alaposan felmrik a leend partnerek erforrsait.

Agriope appensa pk-pr (a nagyobb a nstny)

 

A nstnyek minden fajnl azokat a hmeket tartjk vonznak, melyek erforrsokat tudnak nyjtani nekik s szletend ivadkaiknak. A nstny szmra nem csak az a fontos, hogy a hmnek legyenek ilyen erforrsai, hanem hogy hajland legyen azt megosztani msokkal. 2009-ben egy megfigyels arra az eredmnyre jutott, hogy a csimpnzoknl ltezik a "szexrt hst" cserekereskedelem. Megfigyeltk a vadsz csimpnz hmeket s szmon tartottk, hnyszor przanak. Azok a hmek, melyek megosztottk a hst a nem tzel nstnyekkel, ktszer tbbszr przottak. A hm szmra a megtermkenyts volt a cl, a nstnyek pedig tbb tpllkhoz jutottak, teht mindkt nemnek megrte gy viselkedni. Ez az embereknl is ugyangy mkdik. A prvlasztsi preferencikkal foglalkoz sszes felmrs azt mutatja, hogy a nk kvetkezetesen magasra rtkelik a frfi sttuszt, hatalmt, tekintlyt, pozcijt, s anyagi kiltsait, vagyis az erforrsait, mg a frfiak mindezeknek csekly jelentsget tulajdontottak. A hossz tv emberi kapcsolatokban a nk erforrsokat, a frfiak pedig szolgltatsokat vrnak el a msik nemtl.

Evolcis rdekellentt ll fenn egy fajon bell az azonos nem egyedek kztt a szaporodsi lehetsgekrt. Egyes llatok esetben a hmek kis szzalka vgzi a prosodsok dnt hnyadt. Az, hogy egy egyed prosodsi lehetsghez jut-e, befolysolja a dominanciahierarchiban elfoglalt helye, mely gyakran ms hmekkel folytatott harc eredmnye.

Az alsbbrend gerincesek (halak, ktltek, hllk) kztt kevsb ltvnyos a nemi szelekci, mivel a madarakhoz s emlskhz kpest sokkal fejletlenebb az ivadkgondozsuk. Ezeknek az llatcsoportoknak a nstnyei nagyszm ikrt vagy tojst raknak le, melyeket ezutn gyakorlatilag a termszetre bznak: ily mdon az utdaiknak csak nagyon kis rsze ri meg az ivarrett kort, ezrt szmukra nem ri meg az udvarlsba tl nagy energit fektetni.

A halaknl inkbb az n. interszexulis szelekci rvnyesl: a kt nem kpviseli egyms testt figyelik (annak mrett, alakjt, sznt) s abbl prbljk megllaptani egyms rtermettsgt.

A ktltek kzl a bka hmjei hangjelekkel hvjk a nstnyeket. Azok a hmek a legsikeresebbek, melyeknek hangja a legmesszebbre hallatszik. Itt viszont nagyobb az esly, hogy a hm ragadozk ldozatul esik, ezrt vannak nma fajok is.

A hllknl elfordul intra-, s interszexulis szelekci: vagyis a hmek megkzdenek egymssal vagy klnfle mdokon udvarolnak a nstnyeknek.

Nstnyekrt vetlked szarvasbikk

 

A hmek megprbljk minl jobban magukra vonni a nstnyek figyelmt. A pvakakas pldul azrt fejlesztett ki magnak kprzatos legyeztollakat, mert a tojk jobban kedveltk azokat a hmeket, amelyeknek gynyren tndklt a tolla s elutastottk a szntelen kakasokat. A szntelenek az evolci rostjn kihullottak, nem voltak kpesek szaporodni, kihaltak, gy a nagy s szp farktoll hmek maradtak fenn s adtk tovbb gnjeiket. Mindennek azonban ra van: a pva faroktolla tekintlyes sly, ezrt viselje nehzkesen tud felszllni, vagyis fokozottan ki van tve a ragadozk tmadsnak. Egyes tigrisek Indiban ezt meg is tanultk s rgtn a nagy legyezj kakasokat veszik clba. A nstnyek szmra azonban fontos informcival szolgl az, ha egy szp toll hm sokig letben marad, vagyis valsznleg rtermett s "j parti" a toj szmra.

A nstnyek elkprztatsnak s a rivlis hmek legyzsnek rdekben a hmek elszr a klsejkkel prbltk erejket s rtermettsgket fitogtatni. Ez odig vezetett, hogy a nemi szelekci kvetkeztben sok llatfajnl teljesen eltrek lettek a hmek s a nstnyek mretben, sznben, testfelptsben. Ezt nevezzk ivari dimorfizmusnak, vagy nemi ktalaksgnak. Tipikus plda erre a szarvasbogr, melynek hmje nagyobb s „szarvakat” visel, az elefntfka, ahol a hm jval nagyobb a nstnynl, egyes majmok (a hmek sznesebbek, pl. a mandrill esetben), halak (a Malawi-tavi sgreknl sok fajnl eltr sznek az ivarok, illetve a hm halak nha specilis fggelkeket, szkat viselnek), de a legjobb pldk a sznpomps tollakkal rendelkez hm madarak. A nemespapagj ivarai annyira eltrnek egymstl, hogy sokig kln fajnak tekintettk a kt nemet. A hm ugyanis zld, a nstny piros-kk szn.

A legcsodlatosabb szarvak s agancsok a pats emlsk, kosok, zek s szarvasok fejt dsztik. A szarvasok s zek esetben csak a hmek viselnek agancsot (kivve a rnszarvast), mg az antilopoknl a nstnyek is. A bikk fejdszei kzdfegyverek, melyekkel megvvnak a vetlytrsakkal a terrirriumrt s a przs jogrt. Az p, nagymret agancsok s szarvak a nstnyek szemben is nagyon vonzak, viseljnek egszsgre s fittsgre utal.  A ragadoz madaraknl, sasoknl, slymoknl, nhny hllnl s egyes zeltlbaknl, pldul a pkoknl a mretek fordtva vannak, ugyanis nluk a nstny a nagyobb s ersebb. A fajok tbbsgnl azonban a hm fel billen el ez a mutat.

Nemespapagj pr

 

A hmek nagyobb testmrett tbbek kztt a legersebb frfihormon, a herk ltal termelt tesztoszteron okozza. Az ember esetben pldul a frfiak vrben tzszer vagy akr hszszor tbb a tesztoszteron, mint egy nben. A tesztoszteron a felels a frfiak ers szexulis vgyrt, a nagyobb testmretrt, a fejlettebb izomzatrt, a mlyebb hangrt, a fokozott szrsdsrt, az agresszirt s lnyegben minden olyan nemi jellegrt, ami egy frfit frfiv tesz. Ez az llatoknl is gy van. Az elefntbika tesztoszteronszintje a szaporodsi idszakban hatvanszor magasabb, mint ltalban. Nem csoda, hogy dhkitrsei vannak, minden mozg llnyre rtmad, belertve ms fajokat, orrszarvakat, zsirfokat is. Ezt az llapotot „mast llapotnak” (ejtsd: mszt) hvjk s szemmel lthat jelei vannak: az elefntbika pofamirigyei megduzzadnak s szagos vladk csorog bellk, folyamatosan cspg a vizelete, s rendkvl agresszven viselkedik. Ez az llapot nagyon veszlyess teszi ket, ezrt amikor egy fogsgban l biknl elkezddik ez a hormonlis tombols, az llatot elklntik, elzrjk, a gondozk sem mennek be hozz, az agyarai vgt pedig tompra vgjk, hogy kevesebb srlst tudjon velk okozni. Indiban s a Tvol-Keleten, ahol mg ma is hasznlnak munkra elefntokat, nem szvesen hasznlnak hmnem elefntokat, mert a mast llapot vratlanul is rjhet az llatokra, pldul egy pardn, vagy fellpsen, ami emberletekbe is kerlhet.

Az elefntbikk rendkvl agresszvak a szaporodsi idszakban

 

A nstnyek szemszgbl az olyan fszekaljak, almok s petetmegek ltrehozsa pazarlsnak tnik, melyeknek felbl hm utdok alakulnak ki, mivel a tbbsgk soha nem fog szaporodni. J plda erre a gmszarvas, mivel minden tz bika kzl egyetlen egytl szrmazik csak utd. A nemek kzdelmben rtkes fegyver, ha az utdok ivara meghatrozhat. Sok llny kpes megvltoztatni utdjnak eslyt akr abba az irnyba, hogy fi, akr abba az irnyba, hogy lny legyen. A nemeket olyan egyszer dolog is befolysolhatja, mint a hmrsklet (pldul egyes hllk kelsi hmrsklete). A nemek arnya egyetlen fszken bell is vltozhat s elmozdulhat az egyik ivar arnyba. A hmek s nstnyek reproduktv rtke nem mindig azonos a szlk szmra s nha az anya szmra kifizetd, ha utdai arnyt az egyik nem irnyba tolja el. Az egyik legjobb plda erre a fgedarzs. Az anya petit a gymlcs kzponti regbe injektlja s mint a mheknl, csak nhnyat termkenyt meg kzlk, hogy azokbl nstnyek fejldjenek, a tbbibl viszont hmek. Mikor a kis darazsak elbjnak, az utdok vrfertz mdon prosodnak a fgben, de eltte a fivrek megkzdenek egymssal  nvreik megtermkenytsi jogrt. Azutn valamennyien eltvoznak egy, a gymlcs cscsn lv parnyi pruson keresztl, magukkal hordozva a fge pollenjt. Az alapt anya kpes gyermekei nemt befolysolni aszerint, hogy msik fgedarazsak mr leraktk petiket az adott fgbe vagy nem. Ha a fge nem tartalmaz ms nstnytl szrmaz petket, akkor sok fi ltrehozsa pazarls lenne, mivel nhny is elg ahhoz, hogy az sszes nstnyt megtermkenytsk. Ilyen krlmnyek kztt az anya minden tz lnyra egy fi jut. Ha viszont a fge mr tartalmaz petket, a nstny sok termketlen pett rak, melyekbl tbb hm kel ki, melyek majd versenyre kelhetnek ms anyk fiaival a szaporodsrt.

A madaraknl s az emlsknl az ivar genetikai meghatrozottsg. A „hmsg” egyetlen gnre vezethet vissza, amely egy specilis kromoszmn, az Y kromoszmn van, amely az apa spermiumainak felbe jut be s gy 50:50 szzalkos arnyt eredmnyez. Egyes llatok mgis kpesek egy ismeretlen mechanizmussal utdaik nemi arnyt befolysolni. Az afrikai foltos hink matriarchlis ntrsadalomban lnek. A nstnyek sokkal nagyobbak s agresszvabbak a hmeknl, ami a magzati korban kapott tlzott mennyisg tesztoszteronnak ksznhet. A nstny hina rendkvl fura llat, mivel hmszer kls jegyekkel rendelkezik. Csiklja hmtagszeren megnylt, merevedsre is kpes, st lherje is van. Ezek a szokatlan anatmiai jegyek a dominancia kimutatsban is szerepet jtszanak, azonban megneheztik a nstnyek lett. A hink szmra maga a nemi aktus is nehzkes a nstny anatmija miatt. A szk s hossz szlcsatorna miatt sok nstny belepusztul a szlsbe, illetve nemi szervk az els szls alkalmval ltalban beszakad. A hink mr klykkorban rendkvl erszakosak egymssal a sok tesztoszteron miatt. ltalban kt kicsi jn a vilgra, de az egyik rendszerint pr hetes korban megli a gyengbbet (ltalban a nstny a hm testvrt). A hinknl a nstny utdok a kvnatosabbak. A hmek a falka perifrijn foglalnak helyet, semmi beleszlsuk nincs a nstnyek letbe. A nstnyek kedvkre bntalmazhatjk a hmeket s k dntik el, mikor s melyik hmekkel hajlandk prosodni. Ha aszly, vagy betegsg nehezti a klnban a fiatalok felnevelst, a dominns nstny inkbb hmeket hoz vilgra. A nstny utdok nem lennnek hasznosak egy olyan idszakban, amikor a klnnak sszbb kell hzdnia, mivel a nstnyek jobban ragaszkodnak anyjukhoz, tbb szjat kell etetni. A fiatal hmek viszont elhagyjk csaldjukat, teht a forrsokrt folytatott kzdelembl elbb-utbb kiesnek a csapatban.

Nstny foltos hina szaportszervei

 

A hmek arra trekednek, hogy elsknt prosodjanak egy nstnnyel, illetve megakadlyozzk, hogy a nstnyhez ms hmek is hozzfrjenek. Az apasgrt az llatvilgban kemny kzdelem folyik. Nhny llatba genetikailag beleivdott, hogy szexulisan alig rett nstnyekkel prosodjanak. Ilyen a Helicodae csoportba tartoz egyik lepkefaj, ahol a hm szexulis kapcsolatot ltest egy bb llapotban lv nstnnyel. Egy msik rovar, a gymlcslgy pedig kmiai anyagokkal ri el, hogy a nstny ms hmmel ne tudjon prosodni. A hm ugyanis sz szerint megmrgezi prjt, miutn przott vele, gy a peteraks utn a nstny elpusztul.

Amikor bekvetkezett a przs s a megtermkenyts, a szlk nem egyenl mrtkben osztoznak az j egyed felnevelsbe tett energin. Egyes hmek csak megtermkenytik a nstnyeket s soha nem is fognak tallkozni utdaikkal, mg msok (pl. a madarak) egy letre vlasztanak prt s kitartanak egyms mellett. Genetiailag a hmeket nem 100% monogmira programoztk egyik fajnl sem (az embert is belertve)! Minden fajnl a hmek a mennyisgre mennek, teht knnyen elcsbulnak egy j nstny lttn. Vizsglatok sorn kimutattk, hogy a hmek szeretik a vltozatossgot s jdonsgokat. A kakas ugyanazzal a tykkal egy nap tnl tbbszr nem tud przani. A biknak ht egymst kvet przs utn huny ki az rdekldse ugyanazon tehn irnt, viszont ismt fellngol a vgya, amint egy j nstny jelenik meg a sznen. A kos tnl tbbszr nem hgja meg ugyanazt a jerkt, viszont hihetetlen lelkesedssel veti magt minden j jerkre. A termszet gy biztostja, hogy a hm "magja" minl tbb nstnyt termkenytsen meg s gy biztostva legyen a faj fennmaradsa. m a nstnyek sem jobbak a hmeknl. Madarak DNS-vizsglata bebizonytotta, hogy egyetlen fszekalj fiki ms-ms szlktl szrmaznak. A fecske fikinak vizsglata azt igazolja, hogy a fszkek felben talltak tbb hm ltal megtermkenytett tojsokat. Az ausztrliai azr ltrafark madr minden egyes fszknek elemzse buja promiszkuitsrl tanskodik. Mindkt nemnek megvannak a maga nagyon is szem eltt tartott szempontjai s mindkt partner megprblja ezt az sszehangoltnak s bizalmasnak tn kapcsolatot sajt rdekeiben kihasznlni.

Lthatjuk, hogy az llatvilgban a szexualits az egyik legkreatvabb er. Nemcsak fenntartja az let kmiai folyamatait, hanem biztostja az egyedi vltozatossgot, amely az evolci motorja.  A szexulis reprodukci megjelensvel az evolci elkpeszt iramban felgyorsult. Nhny szzmilli ven bell az llatok s nvnyek minden fontosabb tpusa ltrejtt, meghdtotta a fldet, vizet s levegt. A szex az let minden terletre kihat az embereknl is. A frfi s n kztti szenvedly, frusztrci, harag inspirlta a mvszet remekmveit. Gondoljunk csak a zenre, a llekkek teli kltszetre s irodalomra. Ruhink szabsa, csaldi letnk szervezettsge s szocilis tevkenysgeink tbbsge hen tkrzi azt a tnyt, hogy egy nagyon is szexulis faj vagyunk. 

Forrsok:

John Sparks: A nemek harca az llatvilgban

Allen & Barbara Pease: A frfinak szex kell, a nnek szerelem

Matt Ridley: A stt bbok kirlynje - A szex s az emberi termszet evolcija

www.wikipedia.org

 

 

 

 

 

Mg nincs hozzszls.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
Friss hozzszlsok
Dr. Temesi Gza: A denevrek nem replnek?
 
Chat
Kedves krdezk! A hossz eszmecserket inkbb emailen vagy Skypon vitassuk meg, ne itt! Persze nyugodtan krdezhettek itt is, fleg ha csak 1-2 srgs krdsetek van.
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Terrriumi llat linkek
 
Ms llat linkek
 
A nap vicce

A nap vicce

 

 
Statisztika
Induls: 2012-06-09
 
Idjrs
 
G-mail belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Naptr
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
ra
 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG