A Csendes-cenban honos kristly medza fizikai ingerek hatsra vilgt. A medza csupn 10-20 cm hossz s zldeskken vilgt a sttben. Szervezetnek vilgt anyagait brit tudsok rkos sejtek kimutatsra hasznljk. 1961-ben ebbl a fajbl izolltak elszr fluoreszkl anyagokat. Kt tuds, egy japn s egy amerikai 2008-ban Nobel djat vehetett t a kutatsairt. A Vrs-tengerben, Fldkzi-tengerben s az Atlanti-cenban l vrs medza is vilgt. A vz turbulencijnak segtsgvel lltja el a fnyeket s ennek megfelelen fel-felvillan a fnye szs kzben.

Az egyik legszokatlanabb mlytengeri vilgt llat a vmprkalmr. A polipok s tintahalak kzeli rokona, a lbasfejek kz tartozik. ldozatait a cspjain tallhat fnyl pontokkal vonzza maghoz. A vmprkalmr valsgos l kvlet, mr a harmadidszakban is ltezett, de csupn 100 ve fedeztk fel. letmdja is szokatlan: az egyetlen lbasfej, amely felhagyott az aktv ragadoz letmddal, ugyanis elssorban boml szerves anyagokkal, dgkkel s ms llatok rlkvel tplkozik.

Az eurpai horgszhal Eurpa s Afrika parti vizeiben, 2-3 m mlysgtl 550 m mlysgig fordul el. Testhez viszonytva hatalmas feje van, szi cskevnyesek. Tpllkszerzskor nincs szksge a gyorsasgra, fenklak letmdot folytat. A htszjbl egy "csalibotra" emlkeztet rd fejldtt ki, amely vilgt s odavonzza a kvncsi halakat. A horgszhal ide-oda mozgatja a csalit, majd az odasz, knny prdt reml halakat bekebelezi.

Az cenokban lnek planktonikus llnyek, apr krillek is, melyek fnyt bocstanak ki. A vilgtsnak szerepe lehet a tjkozdsban, a prkeressben s az egyms kztti kommunikciban is. A tudsok azt is felttelezik, hogy a fellrl jv fny elleni megnyilvnulsknt a ragadozk elleni lczsban is szerepe van.
A legismertebb fluoreszkl llat a mindenki ltal ismert szentjnosbogr. Ezek a bogarak akaratlagosan kpesek kivilgtani testk hts szelvnyeit. A vilgtszervek a potroh vgn foglalnak helyet a hasoldalon. A srgszld fny kmiai ton jn ltre. Ehhez oxign, vaz, luciferin s egy lucifern nev enzim szksges. Ha a rovar megszaktja az oxignfelvtelt, a vilgts kialszik. Az ivarrst kveten csendes nyri estken a szrnyas hmek vilgtva replnek, hogy prt talljanak maguknak. Dl-Amerikban is l egy vilgt rovar, a Pyrophorus noctilucus, melyet a bennszlttek kis ketrecekbe gyjtenek s lmpsknt hasznlnak.

A legelkpesztbb vilgt llatok taln a skorpik. UV fnynl ugyanis zlden vilgtanak. A tudsok mg vitatkoznak ennek okain. Egyesek szerint vletlen, msok vegyi reakcikra hivatkoznak. Olyanok is akadnak, akik szerint a skorpik gy vonzzk a zskmnyukat. Az is lehet, hogy a skorpik gy kommuniklnak vagy ismerik fel fajtrsaikat. Az Oklahomai Egyetemen jszer magyarzattal lltak el: a skorpik t tudjk vltoztatni a hold-vagy csillagfnyt arra a sznre, amit a legjobban ltnak, vagyis a kkeszldre. Ez megmagyarzhatn, hogyan lehet olyan hihetetlenl rzkeny a szemk, hogy a Fldre jszaka es minimli csillagfnyt s hasznostani tudjk. A skorpik tbbsge sivatagban l s rejtzkdik a fny, a ragadozk ell. A stt rejtekhelyek megtallsban is segthet a fnyrzkenysgk. A tudsok tbb tucat sivatagi skorpit vizsgltak meg klnfle hullmhossz fnyekkel. Br teljesen stt volt, az llatok knnyen megtalltk a bvhelyeket. Akr egy fldre hullot falevelet is rzkelni tudnak a sttben. Szmos vizsglat utn arra jutottak, hogy a skorpik teste felfogja a fotonokat az UV sugrzs hullmhosszain. Ezt zld fnny alaktjk, amit az idegrendszerk dolgoz fel. Ennek okt mg nem sikerlt megvlaszolni. Taln a szemeiken kvl ezt a rendszert hasznljk krnyezetk feltrkpezshez. Tovbbi ksrleteket vgeztek bekttt szem skorpikkal. Az llatok akkor is megtalltk a rejtekhelyeket s reagltak a zldes fnyre, amikor a szemkkel nem lttak.

Forrsok:
3. vezred 2013 oktberi szm
http://borostyan.net/2012/10/02/vilagito-allatok/