A krlbell 50 rpkptelen madrfaj olyan tvoli sktl szrmazik, amelyek mg tudtak replni. E kpessgnek azonban megvannak az rnyoldalai is: a levegbe emelkedni csak meghatrozott testtmeg s mret alatt lehetsges, ez pedig kihat arra, milyen tpllkforrsokat hasznosthat a madr. A replshez klnleges izmokat kell fejleszteni s mkdtetni, valamint gyelni kell a tollazat polsra. gy tnik, a kis szigeteken uralkod szl is kzrejtszik abban, hogy pldul egyes guvatflk rpkptelenn vltak. A fldn tartzkod madarakat ugyanis nem fenyegeti az a veszly, hogy a szelek elsodorjk ket az otthonuktl.
A rpkptelenn vls fokozatai napjainkban is megfigyelhet: pldul a nagytest tzokok csak kelletlenl emelkednek a magasba. A dl-amerikai gzhajrck kztt akadnak olyan fajok, amelyek mg kpesek replni, mg msok menekls kzben gy pedloznak szrnyukkal a vzen, akr a korabeli gzhajk forglaptja.
A nagytermet futmadarak s a kivik elvesztettk a szegycsonti tarjukat. A rpkpes madaraknl a szegycsonti tarj szolgl az ers szrnymozgat izmok tapadsi felletl.

A rpkptelen madarak kt csoportja pusztult ki a jelenkorban: az j-zlandi mok (a legnagyobb faj 3,6m magas s 230 kg sly volt) s a madagaszkri elefntmadarak (3 m magasak s akr 400 kg slyak is lehettek). A kisebb szigeteken lt rpkptelen madarak (mint pldul a mauritiusi dod) sei mg rplve rkeztek szigetkre, ahol a ragadozk hinya miatt vesztettk el rpkpessgket. Ugyancsak nem tartoznak a struccalakak kz a Dl-Amerikban lt gyilokmadarak (mint pldul Phororhacos, Gastornis s Adalgalornis nemek), illetve az Ausztrliban lt menydrg madarak (Dromornithidae). Ezek azrt maradhattak fenn a ks negyedkorig, mert kontinenskn nem voltak specializlt mhlepnyes ragadoz emlsk. A gyilokmadarakat a Panama-fldhd kialakulsa utn Dl-Amerikba tteleplt szak-amerikai mhlepnyes ragadozk irtottk ki, a dromornitidkat pedig valsznleg az Ausztrliba betelepl emberek.
A rpkptelen rismadarak a dinoszauruszok kihalsval indultak gyors fejldsnek a kainozoikum elejn: ekkor a szrazfldeket mr nem uraltk a hllk, de mg az emlsk sem indultak robbansszer fejldsnek, s a futmadarak minden kontinensen jelen voltak. Hanyatlsukat a nagy test, mhlepnyes ragadozk megjelense s elterjedse okozta a negyedidszakban.
Mivel a sruccalkataknak mr a kzvetlen sei sem tudtak replni, gyalogosan jutottak el mai s egykori lhelyeikre. A jelenleg l lapos szegcsont madarak t csaldjt a kivi-, a strucc-, a nandu-, a kazur- s az emu alkotjk.
A vilg legmagasabb madara, a strucc egyben az egyetlen madrfaj, amelynek lbn csak kt-kt ujj tallhat. A 2,4 mter magassgval s a 130 kg slyval a hm strucc magasabb s testesebb az embernl. A strucc a madrvilg futbajnoka, rnknt 60 km/h sebessggel kpes futni. Cskevnyes szrnyai a jrsban, futsban nem segtik, csak a kakas szrnyt dszt fnyl fehr dsztollaknak van szerepk a nsztncban. A kakas tovbbi tven, ugyancsak fehr dsztollat a farka fltt hord. A tyk szrksbarna, piszkosfehr szrny- s farktollakkal. A kakas kves vagy homokos magaslaton, gyakran bokor mell vagy al kaparja fszkt, aminek tmrje a 3 mtert is elrheti. Egy fszekbe tbb toj is rak le tojst, s azokon felvltva kotlanak: nappal a dominns toj, jjel a hm. Nappal a barna toll tyk olvad jobban krnyezetbe, jszaka a fekete kakas szinte lthatatlan. Mg a fejt is lehajtja, ezrt terjedt el az a tves nzet, hogy a strucc homokba dugja a fejt.

A madarak elsdleges szaportszerve e a kloka. A laposmell futmadarak hmjeinek ezzel szemben az emlsllatokhoz hasonl, bizonyos fok merevedsre kpes pniszk van, ami valsznleg a tbbi madrtl eltr testalkatuk miatt alakult ki.
A Dl-Amerikban honos nandu s a nla valamivel kisebb Darwin-nandu a strucchoz hasonlan megrizte feltn szrnyt, melyet nsztnc sorn mindketten hevesen rzogatnak. A struccok a sztyeppk s szavannk tpll nvnyeit fogyasztjk, a nanduk olyan fflket s egyb lgyszrakat, melyeket a legtbb llat elkerl. Mindkt fajnak rendkvl hossz az emszttrakutsa, hogy megbrkzhasson a vegetrinus tpllkkal.
Az ausztrl rgiban hrom kazurfajs egy az emu l. Az elbbiek az eserdket lakjk, mg az utbbi a nylt vidkeket kedveli. Az emu a vilg msodik legnagyobb madara, 150-190 cm magas. A magvakat, a gymlcsket s a fiatal hajtsokat kedveli. Testnek zsrraktraibl merti az energit, amikor a szksebb idkben tbb szz kilomtert knytelen gyalogolni. Nagyon kitart futmadr: hatalmas tvolsgokat kpes megtenni. Gyrztt pldnyok akr 500 km-re is elvndolroltak a gyrzs helytl.

A hrom kivifaj zmk testalkat erdlak, tollruhjuk szrszlakra emlkeztet. A kiviknek mr egyltaln nincs szrnyuk s azon ritka madarak kz tartoznak, amelyek mindennapi letkben a szaglszervkre hagyatkoznak. Az egsz madrvilgban a kivi tojja rakja a testmrethez kpest legnagyobb tojst. Testtmege kb. 2 kg, a tojs pedig hozzvetleg 450 gramm., vagyis az llat testtmegnek csaknek az 1/4-e. A toj 1-2 tojst rak le, a hm pedig a nstny segtsge nlkl 10-12 htig kotlik rajta. Valsznle azrt a hm kotlik, mert a nstnynek olyan sok energijba kerl a tojsraks, hogy ha megprblna kotlani, hen pusztulna.

A pingvinek majdnem tkletes szk s percekig kibrjk a vz alatt, amikor halat keresnek. A legnagyobb pingvinfle 115 cm, a legkisebb csak 40 cm magas. Ors alak testk a szrazon nehzkes, viszont a vz alatt rendkvl ramvonalas. A kzegellenlls cskkentst szolgljk rvid, lapos, testk teljes felletn nv tollaik is. Ez a tollazat a ht rosszul szigeteli, ezrt a pingvinek bre alatt vastag zsrrteg van. A tollak a zsrrteg all erednek. Szrnyukon nem nnek eveztollak. Csontjaikban a vel olajos. Msodpercenknt kettt-hrmat is csapva a vz alatt hajtjk magukat elre, mintha ott replnnek. A leggyorsabban sz pingvinek sebessge elri a 36 km/h-t. Ekzben az e clokra talakult lbukkal kormnyoznak, illetve fkeznek. szsuk leginkbb a delfinekhez hasonlt, s azokhoz hasonlan idnknt ki is szkkennek a vzbl. Annak rdekben, hogy vedlskor a kihull tollak helyn marad lukak ne rontsk hszigetelsket, az j tollak elbb kezdenek el nni, s valsggal kitoljk maguk ell a rgieket. A tollvlts ideje nhny ht, s a madr szmra igen megerltet. Szrnyukat nem tudjk se teljesen kinyjtani, se teljesen sszehajtani.
A rpkptelen fajok krbl kerlnek ki az els fajok, amelyek kihalnak, ha az lhelykn jonnan megjelen telepesek szarvasmarhkat, kecskket s ms hzillatokat, illetve patknyokat, kutykat s macskkat hurcolnak be magukkal. A fldn fszkel madarak teljesen vdtelenek az j veszlyforrsokkal szemben, illetve a betegsgekre is fogkonyabbak. A struccot nem fenyegeti kihals, de egyes alfajai mr kipusztultak. A nandukat a vadszat veszlyezteti. A kazurok jvje szintn bizonytalan. A kivik kzl a legritkbb kpviseljk, a kis cskos kivi llomnya annyira megcsappant, hogy biztonsg kedvvrt a megmaradt pldnyokat tteleptettk a kapiti-szigetre. Itt lass gyarapodsnak indult az llomny, de a kivifajok fennmaradsa tovbbra is krdses. A vilg egyik legritkbb madara az j-Zlandon l kakap vagy bagolypapagj. Siklreplsben kpes megtenni 70-100 mtert, de ennek ellenre a rpkptelen madarak kz tartozik. jszakai letmdot folytat madr, bogykat, fveket s gykereket fogyaszt.

Forrsok:
www.wikipedia.org
Alan Greensmith - Colin Harrison: A vilg madarai