A labirintszerv gy alakult ki, hogy az egyes kopoltyveket s a kopoltyreg csontos vzt hajszlerekben gazdag nylkahrtya bortja s a hajszlerek ltal szlltott vr nagy felleten rintkezhet a levegvel, gy a gzcsere lebonyoldhat. Amennyiben a labirintkopoltys halakat meggtoljuk abban, hogy a vz felsznre feljve levegt szvjanak, rvid id alatt megfulladnak.
A labirintkopoltys halak kz a harcoshal-flk, a paradicsomhalak, a gurmik s nhny kszhal-fle tartozik. A gurmik knnyen felismerhetk a hasoldalukon tallhat, fonlaszer tapogat szjukrl, amely az rzkelsben segti ket.
Akvriumban viszonylag ignytelenek s nagyon sznesek. A vz kemnysgvel szemben nincsenek klnsebb ignyeik, idelis szmukra a kzepesen kemny vz. A vz konyhas tartalmra azonban rzkenyek, ezrt vizket ne szzuk! Melegignyes fajok. Nagyon kell gyelni arra, hogy a medencjket takarjuk le veglappal, egyrszt azrt, nehogy kiugorjanak, msrszt a fttt medenck fltt a leveg hmrsklete sokkal alacsonyabb lehet, mint a vz s gy knnyen megfzhatnak a halak, amikor levegt vesznek a felsznen.
A labirinthalak ltalban mindenevk, br a szimi harcoshal inkbb ragadoz, elnyben rszesti az llati eredet tpllkot s az l frgeket.
Ms halfajokkal szemben bks termszetek, azonban a hmek fajon bell ltalban kergetik egymst.
A labirintkopoltys halak rdekessge, hogy ikrikat s ivadkaikat nylbl s nvnyi rszekbl felptett, boborkokbl ll habfszekben rzik s az utdgondozsban a hm az odaadbb. Miutn a hm megptette a habfszket, al csbtja a nstnyt, testvel tkarolja, majd kiprselis megtermkenyti az ikrkat. A lehull ikrkat a hm sszeszedi s a fszekbe kpi. Az vs befejeztvel a hm rendszerint elzi a kimerlt nstnyt. Pr nap mlva kikelnek az utdok, melyeket az apa lelkiismeretesen gondoz. A biztos felnevels rdekben azonban vegyk el az ivadkokat, vagy tvoltsuk el a hmet.

A legszebb s legnpszerbb labirinthal a szimi harcoshal, ismert nevn betta (Betta splendens). A hmek rendkvl sznesek s mutatsak, viszont egy akvriumban csak 1 hm tarthat. dz, vrre men harcokat vvnak egymssal addig, mg egyikk el nem pusztul. Legfeljebb akkor tri meg egymst 2 hm, ha egy fszekaljbl szrmaznak vagy egytt nevelkedtek. A hm harcoshalak olyan agresszvek, hogy a sajt tkrkpknek is btran nekitmadnak. Mivel szik rzkenyek s megnyltak, ezrt nem tancsos trsas akvriumba helyezni ket. A dszmrnk, a sgrek s az elevenszlk is gyakran megtpkedik a hossz farokszjukat, ezrt a betta hmeket clszer egyedl tartani, vagy csak betts medencbe helyezni, ahol 1 hm, 3-4 nstny az ivararny. Thaifldn halviadalokat rendeznek hm harcoshalakkal, melyek a kakasviadalokhoz hasonlak. A bettk (mind a hmek s a nstnyek is) a szvrvny minden rnyalatban megtallhatk, klnfle szformkkal (pl. srkny, halfmoon, osztottfark stb.)


A szimi harcoshalnl nyugodtabb, m kevsb tetszets klsej faj a bks harcoshal (Betta imbellis), haznkban mg viszonylag ritka. A hmek gy festenek, mint a szimi harcoshal nagyra ntt nstnyei, szik azoknl valamivel megnyltabbak s szp, sttkk-bords rnyalatak, m nem akkork, mint a sziminl. Egy hm s egy nstny egy 40-50 literes medenct ignyel. Kedveli az sznvnyeket.
Magyarorszgon ms harcoshalak szinte ismeretlenek a szimi harcoshalakon kvl, pedig j pr harcoshal faj ltezik, pldul: trkizfolt harcoshal (Betta brownorum), fehrszeglyes harcoshal (Betta channoides), Brunei harcoshal (Betta macrostoma), trpe fekete harcoshal (Betta persephone), rubin harcoshal (Betta rubra), Bornei harcoshal (Betta unimaculata).
A paradicsomhalak (Macropodus opercularis) kicsit olyanok, minta a harcoshalak s a gurmik kztt lennnek valahol. Dlkelet-zsiban honosak, 8-10 cm nagysgak, 19-26 fokot ignyelnek s mindenevk. Habfszekptk, a harcoshalakhoz hasonlan a hmek nagyon agresszvek egymssal. Az aranyhal utn a msodik dszhal, amelyet bemutattak Eurpban a 20. szzad elejn, hamar npszerek lettek piros s kk sznknek ksznheten. A hmek nagyobb szikrl knnyen felismerhetk.

A gurmik kzl taln a legismertebb a trpegurmi (Colisa lalia), ami nevvel ellenttben messze nem annyira trpe, mivel vannak nla kisebb gurmik is. Indibl szrmazik. Nsz idejn a hm klnsen sznpomps, kkes s piros szn, st kitenysztettek rendkvli mrtkben piros szn egyedeket is, de ltezik kk vltozata is. A nstny jval kisebb s szolidabb sznbb (ezstszrks-kkes vagy barns) a hmnl.

A kk gurmi (Trichogaster trichopterus) 8-10 cm-re megnv, ltvnyos faj. Tbb sznvltozata ltezik, pl. belle tenysztettk ki az aranygurmit vagy a mrvnygurmit, ami nem nll faj vagy alfaj, hanem a kk gurmi sznvltozata. Fehres egyedek is lteznek. Mindenev, habfszekpt. Nagyon bks, trsas medencben kzepes, de akr kis mret halakkal (pl. neonhal mret rajhalak) is nyugodtan trsthat. A hmek mr fiatalon megismerhetk, ugyanis a htszjuk hegyes s megnyltabb, mg a nstnyek lekerektett vg. Az albbi kpen egy hm mrvnygurmi, alatta pedig egy nstny "fehr" gurmi lhat.


Ltvnyos klsej, gynyr hal a gyngygurmi (Trichogaster leeri), amely mretben s tartsban megegyezik a kk gurmival. Az ivarrett hmek torka s hasoldala sokszor vrs rnyalatra vltozik az vsi idszakban, a nstnyek duzzadt hasak.

A legkisebb gurmi faj a trpe morggurmi (Trichopsis pumila), amely csupn 3-4 cm-re n, ezrt csak fajtrsakkal, vagy nano-akvriumban tarthat. lhelye Vietnam, Thaifld s Malajzia, 24-28 fokos vizet s apr nvnyi s llati tpllkot ignyel. Fajtrsakkal s hasonl mret halakkal is nagyon bks. A nemek megklnbztetse nehz, rdemes kisebb csapatban tartani.
A legnagyobb gurmi, mely a tbbi fajhoz kpest alaposan kilg a sorbl, a 70-80 cm-re nv ris gurmi (Osphronemus goramy). ltalban csak ivadkkorban tartjk szobai akvriumban, a nagyobb pldnyokat bemutat medenckben lthatjuk. Ha tartani szeretnnk ezt a halat, akkor mindenkppen nagy akvriumot biztostsunk szmukra (200x60x60), j szrssel, mert sokat esznek s sokat is rtenek. A fiatal halaknak 8-10 stt, fggleges csk bortja vrses-barna, vagy fak narancssrga testt, valamint fejk formja inkbb hegyes, mg a kifejlett egyedeknek lekerektett s kiugr als llkapcsuk van. Kedvelt a fehr szn vltozata. Sok orszgba beteleptettk, mert eredeti lhelyn kedvelt tkezsi hal.

Egyb kereskedelemben kaphat gurmik: ajakos gurmi (Colisa labiosa), cskos gurmi (Helostoma temminckii), csokold gurmi (Sphaerichthys osphromenoides), holdfny gurmi (T. microlepis), mz gurmi (Colisa chuna), szalagos gurmi (T. pectoralis).
A labirintkopoltys halak kz tartozik egy rdekes llat, a csrs bozthal (Ctenopoma acutirostre), amely Afrikban honos (Zaire folyiban s mocsaraiban) s akr 15 cm-re is megnhet. 20-26 fokon rzi magt legjobban. dz ragadoz, l elesget ignyel. Bkks termszet s lass mozgs, az lhelyn kivlan beleolvad krnyezetbe leoprdmints mintzatnak ksznheten.

Az zsiai kszhal (Anabas testudineus) egy nagytest, 25 cmre nv labirintkopoltys hal. 22-30 fokon tarthat, mindenev. Agresszv bizalmatlan, csak nagytest halakkal tartsuk egytt. Nagyot tud ugrani, ezrt fedett akvriumot ignyel. Elviseli a brakkvizet is.
Forrsok:
Wiesinger Mrton: Akvarisztika
Kjell Fohrman: Back to Nature
www.diszhal-info.hu