A pleisztocnben lt risok eltnse a nagy kihalsok egyik legrdekesebb talnya. A tudsok hrom f elmlettel prbljk magyarzni ezt a kihalsi hullmot: a terjeszked ember tlzott vadszata, klmavltozs s jrvnyok is okozhattk.
Ma szinte csak Afrika jut esznkbe, ha a nagytest llatokra gondolunk. Ott van az elefnt, az orrszarv, a vzil, a bivaly, a zsirf, az oroszln s szmos ms llat. A pleisztocn idszakban azonban nem csak egy-egy kontinens, vagy lhely tartott el risi mret llatokat, hanem az egsz Fld valamennyi ltez terletre jellemz volt. Nagyra nttek a szigetek s a vizek llatai is. A legismertebb ris llatok a jgkorszaki llatfajok, a mamut, az risszarvas, vagy a gyapjas orrszarv voltak. A pleisztocn megafauna legtbb llata emls. Csak kevs madarat vagy hllt tallunk kzttk.
Mirt alakultak ki egyltaln mega mret llatok? A tudsok tbb elmlettel igyekeznek ezt megvlaszolni. A pleisztocn hideg ghajlata lehetett a nagytest llatok kifejldsnek egyik mozgatrugja. A nagyobb testtmeg llatoknak ugyanis a testfellete kisebb a tmegkhz viszonytva. Ez azt eredmnyezi, hogy a nagyobb llatoknak kisebb a fajlagos hleadsa, azaz javul a test hhztartsa, ami kifejezetten elnys a zord klma alatt l fajoknl. Ezt a jelensget a ma l llatoknl is lthatjuk. Az egymssal kzeli rokonsgban ll emlsfajok kzl a hideg gv alatt lk nagyobbak, a meleg gviek pedig a legkisebbek. rdekes mdon a nvnyeknl ez pont fordtva van, nluk a dlebben l fajok a nagyobbak. A megafauna kialakulsnak msik fontos oka a tpllk tprtknek a megvltozsa, ami szintn klimatikus okokra vezethet vissza. A jgkorszak alatt a nagy tmeg jgkpzds miatt cskkent a krforgsban lv vz mennyisge, ezltal szrazabb vlt az ghajlat. Ez az erds terletek cskkenshez s a fves terletek nvekedshez vezetett. A f korltlan mennyisgben llt rendelkezsre a nvnyevk szmra. Az egyre nagyobbra nv nvnyevk mgtt a ragadozk sem maradhattak le, hamarosan j, flelmetes hsevk lptek sznre. A fflk tkletes tpllkforrst jelentettek a nvnyevknek. A fflk tpanyagtartalmuk jelents rszt lelegels utn is megrzik, s jra tudnak hajtani, gy folyamatos tpanyag-utnptlst jelentenek az llatok szmra. A h all kikotorva is lelml szolglhatnak az llatoknak.

Eurzsia risait a kvetkez fajok alkottk: barlangi medve, barlangi oroszln, gyapjas orrszarv, gyapjas mamut, risszarvas, sztyeppei blny, rnszarvas. Az utbbiak egy-egy eldugott helyen megrtk a trtnelmi idk hajnalt. Nyugat-Szibriban az risszarvasnak az i.e. 6. vezredre datlt maradvnyait is megtalltk. Az szakkelet-szibriai Vrangel-szigeten pedig csak az i. e. 2. vezred kzepe krl halt ki a gyapjas mamut helyileg kialakult trpe vltozata. Ma Eurpa legnagyobb llata a barna medve s az eurpai blny.
Az elefntflk fejldse a Duna-glacilis korszak idejn vlt kett, amikor a dli gak kisebb termetek lettek, mg az szakiak hatalmasra nttek. Ennek oka legnagyobb valsznsggel a testfellet–tmeg arnynak a hmrskleti viszonyokra nzve kedvez vltozsa lehetett. A nagyobb termet emlsk ugyanis knnyebben kpesek testhmrskletket fenntartani.
Bizonyos rtelemben a megafaunhoz lehet venni a mintegy 28 000 ve eltn neandervlgyi embert is, mivel egyes elkpzelsek szerint kihalshoz aktvan jrult hozz a modern ember.

Amerika llatvilgnak gazdagsga a mai Afrikval vetekedett: teveflk (nyugati teve, hosszfej lma), lflk (nyugati l, mexiki l), antilopok, rvidfej medve, szak-amerikai tapr, hosszszarv blny, sztyeppei blny, kardfog macskk: amerikai oroszln, szak-amerikai geprd, valamint fldi lajhrok, rislajhr, risfarkas, rishd, riskondor. szak-Amerikban 3 selefnt-fle is lt: a masztodon (Mamut americanum), a kolumbiai mamut (Mammuthus columbi) s a hres gyapjas mamut (Mamuuthus pirmigenius).
Ma az amerikai kontinens legnagyobb llata az amerikai blny s a szrke medve (grizzly). rdekes mdon a mai farkas-, teve- s lflk szak-Amerikban alakultak ki. A lovak azonban kipusztultak, csak a spanyol konkvisztdorokkal jelentek meg jbl Amerika fldjn. A teveflk nhny faja Dl-Amerikban azonban fennmaradt: a lma, a vikunya, az alpaka s a guanak.
Dl-Amerika pelisztocnkori llatvilga viszonylag fiatal volt: a fldrsz a krta id sorn vlt kln Afriktl (kb. 100 milli vvel ezeltt), gy az azta eltelt vmillik alatt sajtsgos (endemikus) llatvilga alakult ki (pldul vendgizletesek, vagy ragadoz rismadarak). Ennek az llatvilgnak a fejldsben fordulpontot jelentett, hogy a pliocn sorn, kb. 3 milli vvel ezeltt ltrejtt a Panama-fldhd gy a fejlettebb szak-amerikai fajok sok dl-amerikai faj kihalst okoztk, viszont szmos dl-amerikai faj is eljutott szak-Amerikba (nagy amerikai faunacsere). Ma a dl-amerikai fajok mintegy fele szak-Amerikbl szrmazik.
Dl-Amerika jellegzetes nvnyev risai voltak a buzognyszer farokkal s pncllal elltott statuk, a Glyptodontidk. A legnagyobb kzlk a Doedicurus volt, hossza megkzeltette a 4 mtert. A Glyptotherium kicsit kisebb volt, 3 mteres. A csalitosokat hatalmas fldilajhrok jrtk, a Megatherium americanum felegyenesedve 6 mter magas volt. A pleisztocn folyamn tvndorolt szak-Amerikba is. A legnagyobb ragadoz emls a Smilodon populator volt, mely 120 cm marmagassgval a korszak legnagyobb macskafle volt, mg az szak-Amerikban honos rokona, a kardfog tigrisnl (Smilodon fatalis) is nagyobbra ntt.
Ausztrliba nem jutottak el a mhlepnyes emlsk, ezrt ott virgkorukat ltk a tojsrak emlsk s az ersznyesek. Nvnyev ris ersznyesek (pldul Zygomaturus trilobus, Palorchestes-flk), amelyek kzl egyes fajok pldnyai a mai orrszarvak mrett is elrtk (pl. Diprotodon australis). Ezeknek a ma is l rokonai a vombatok s a koalk.
A ragadozk kzl emltst rdemel az ersznyes oroszln (Thylacoleo carnifex), amely a mai afrikai oroszlnokhoz hasonl mret ragadoz volt s nvnyev ersznyesekre vadszott.

Kb. 50 nagy test kengurufaj, kzlk a Procoptodon goliah mintegy 200 kg-os testtmegvel kt s flszer volt nehezebb a ma l vrs riskengurunl. Egyes kengurufajok pedig ragadozk voltak!
Ausztrliban ltek mg hatalmas madr-, illetve hllfajok is, mint pldul 3 m magassgot s kb. 500 kg tmeget elr rpkptelen rismadarak (Dromornitidae-csald kpviseli) s a komodi varnusznl ktszer-hromszor nagyobb risgyk, a Megalnia, egy Volswagen Bogr mret szarvas ristekns (Meiolania), valamint egy 5 m hossz riskgy, a wonambi. Ma Ausztrlia legnagyobb llata (s Fldnk legnagyobb ersznyese) a vrs riskenguru.
Az ausztrl megafauna kihalst egyesek szerint a bennszlttek getses vadszata okozhatta. Az ausztrl bennszlttek viszonylag kevesen voltak s (legalbbis az els eurpaiak megjelensekor) mg a nyilat sem ismertk: ezrt br megjelensket „megrezhette” a megafauna, de taln vgzetesen mg nem rendlt meg ettl.
j-Zlandon az emlsket csak nhny denevrfaj kpviselte, nagymret hllk sem ltek a szigeteken: gy a szrazfldi gerinces fajok nagy rszt a madarak adtk. Mintegy tz rpkptelen moa-faj lt a kt szigeten: kzlk a „legkisebbek” alig 1 mter magasak s 18 kg tmegek voltak, a legnagyobbak magassga pedig elrte a 3 mtert, tmegk pedig a 230 kg-ot. Ennek a klns koszisztmnak a cscsragadozja egy risi sashoz hasonl ragadozmadr (Haast-fle sas) volt, amely a levegbl vadszott a mokra.
Madagaszkron gorilla mret risi makik, tehn nagysg „trpe” vzilovak, risi szrazfldi teknsk s hatalmas elefntmadarak ltek (az utbbiak kzl nmelyek magassga elrte a 3 mtert, tmege pedig a 450 kg-ot s futball-labda nagysg tojsaik voltak). Ma a hatalmas, franciaorszgnyi szigeten nem l 10 kg-nl nagyobb testtmeg shonos llat, s a ma l makik mind kismret, jszakai letmdot folytat llatok.
j-Kalednia szigete rismadaraknak, szrazfldi teknsknek s krokodiloknak adott otthont.
A Hawaii-szigeteken rpkptelen risludak ltek.
Mauritius szigetnek rpkptelen risgalambja, a mauritis szigeti dod pedig csak nhny szz ve halt ki.
A Fldkzi-tengernagyobb szigetein (pldul Ciprus, Krta, Sziclia, Szardnia s Mlta) trpevzilovak, pni mret trpeelefntok (pldul Loxodonta falconeri) s rishattyk ltek.
A pleisztocn vgn vilgszerte vratlanul nagyon hamar eltntek a megafaunk. Ennek a kihalsi esemnynek az okai nem teljesen tisztzottak mg. Sokan a terjeszked emberisget tartjk felelsnek. Az ember egyarnt versengett az lhelyekrt a nagytest llatokkal. Vadszatukkal, ksbb pedig a fldmvels elterjedsvel egyre nagyobb terleteket hdtottak meg maguknak, ezltal cskkentve az llatok termszetes lettert. Nmely kutat jrvny-elmlettel llt el. Szerintk az ember olyan vrusok s baktriumok hordozja volt, amelyek megfertztk s a kihalsig megtizedeltk az llatfajokat. A magyarzat valsznleg sszetett. A klmavltozs, a felmelegeds is igen nagymrtkben hathatott az lvilgra.
A ks pleisztocn kihalsi hullm mintegy 40-10 000 vvel ezeltt jtszdott le, viszont az idintervallumon bell az egyes fldrszeken ms s ms idpontokban:
Ausztrliban mintegy 40 000 vvel ezeltt;
Eurpban mintegy 12 000 vvel ezeltt;
Amerikban mintegy 11 000 vvel ezeltt;
Madagaszkron mintegy 1500 vvel ezeltt;
j-Zlandon csupn 800 vvel ezeltt.