A vr az emlsknl a zrt vrkeringsben a szv ltal ramoltatott vrs szn testfolyadk, folykony ktszvet. Szlltja a sejtekhez a mkdskhz szksges anyagokat. A vr egyes alkotelemei (pl. fehrvrsejtek, immunoglobulinok) az immunrendszer rszei, melynek feladata a szervezet vdelme a testidegen anyagoktl (pl. krokozktl). A vr alapvet sszetevi a vrsvrsejtek, a fehrvrsejtek, a vrlemezkk s a vrplazma.
Az emberi kultrban, nprajzban s trtnelemben mindig is specilis szerepe volt a vrnek. A kzpkori felfogs szerint, ha az ember vre kifolyik, elszll belle az leter is. Innen szrmazik a kivreztets sz, vagy az olyan kifejezsek, hogy az "utols csepp" vrig, vagyis a hallig. A vrnek az elfolysa a szervezetbl teht halllal jr. A vrvesztesg ptlsra viszont egyedl a vrs bor fogyasztst vltk helyesnek (ahol srt fztek, ott a barna srt).
Az emberek korn rjttek arra, hogy a vrben igen sok tpll anyag van. Gondolatmenetk kiindulpontja az lehetett, hogy sok parazita llny ltezik, melyek kls parazitkknt, vrrel tpllkoznak.
Npi szoksokban is megtallhat a vr tpll mivolta. Amikor tli idszakban elkezddik a sertsek vgsa vidki-falusi hzaknl vagy tanykon, a leszrt sertst kivreztetik, a vrt felfogjk. A vr megalvadsa utn a vrlepnybl kszl a slt, hagymval zestett vr, mely eltelnek, vagy reggelinek szolgl.
Az llatvilgban tbb vrrel s testnedvekkel tpllkoz faj ismert. Legnagyobb szmban az zeltlbak kzl kerlnek ki vrszv fajok, melyek kzl a legismertebbek a sznyogok, a kullancsok, a bglyk, a szvtetvek, a pick, a bolhk s a poloskk. Ltezik azonban egy llatcsoport, melyrl a legkevsb sem gondolnnk, hogy vrt szv. zsiban s Malajziban tbb Calyptra molylepke l, melyek ms rovarok nedveivel s emlsk vrvel tpllkoznak. A vmpr molylepkk ltalban barna vagy bzs sznek. Szjszervkkel kpesek behatolni a br al, hogy vrt szvhassanak. rdekessg, hogy a sznyoggal ellenttben a legtbb Calyptra-fajnl kizrlag a hm tpllkozik vrrel, ennek oka mg vitatott. Indiban s Sr Lankn ismertek olyan esetek, amikor az embereket csptk meg a lepkk. A Capyptra bicolor, C. fasciata s C. eustrigata fajokrl bizonytott, hogy az emberi vrt sem vetik meg. A csps ersebb s fjdalmasabb a sznyogcspsnl s tbb napra piros duzzanatot hagy maga utn a csps helyn. Ennek ellenre a molylepke nem terjeszt betegsgeket s nem krostja az ember egszsgt.

A vrszop denevrek Kzp- s Dl-Amerikban lnek, megtallhatk Mexiktl Brazlin s Chiln t Argentnig. Az alcsald hrom faja tpllkozik vrrel. A legelterjedtebb a rt vrszop denevr (Desmodus rotundus). jszaka aktv, tlagosan 100 egyedbl ll kolnikban l. Tpllka melegvr hzi s haszonllatok, klnsen tehenek, disznk, tykok, lovak s szamarak vre. Az ldozatot a nyakon, a vllon, a farukon vagy a csdjkn harapja meg, amikor az llat alszik. A denevr kizrlag vren l, les fogaival kis sebet ejt, majd nem kiszvja, hanem felnyalogatja a kifoly vrt. Ritkn embert is megharap. A denevr hossza 8 centimter, szrnyfesztvolsga kb. 20 centimter s testtmege 30 gramm. Bundja barna. A rt vrszop denevr nyelve mindkt oldaln kt vlyszer mlyeds helyezkedik el. Ezek a vr felvtelekor vltakozva kinylnak s becsukdnak, ezltal szvdik fel a lenyalt vr a mlyen bemetszett als ajakhoz, majd a szjba. A vrszop denevr nyla olyan vegyi anyagokat tartalmaz, melyek megakadlyozzk a vralvadst s a vrt hgan tartjk. Minden kifejlett vrszop denevr napi krlbell 22 milliliter vrt iszik (ez t teskanlnyi mennyisg). Egy jszaka a csoportbl rendszerint csak nhny egyed jr sikerrel, azok viszont jval tbb tpllkot szereznek, mint amennyire szksgk van. Azok az egyedek, amelyeknek nem sikerl tpllkot szerezni, knnyen hen halhatnak, ha egy jllakott trsuk nem klendezne fel szmukra nmi vrt. Br a segtksz egyed bizonyos kltsget vllal, hogy segtsen trsn, a segtsbl szrmaz elny jval meghaladja ezt a kltsget. Gerald S. Wilkinsonnak, evolcielmlet s llati viselkeds kutatnak sikerlt kimutatnia, hogy a denevrek felismerik a trsaikat, s szinte mindig azok az egyedek segtik egymst, amelyek korbban mr tallkoztak.

A vmprhal, helyi nevn kandira Dl-Amerika folyiban honos harcsafle. A bennszlttek a piranjnl s veszlyesebbnek tartjk, nem vletlenl. A 6-10 cm-re nv halacska a nitrogn-anyagcsere mellktermkeinek szagt kvetve a zavaros vzben is megtallja ldozatt, rendszerint nagyobb halakat. A kopoltyregbe szik be, ahol vrt szv. Tvedsbl nha emberi testnylsokba, a hgycsbe vagy a vgblbe is feljuthat. A frds kzbeni folyba vizels nveli a kandirutmads eslyt. Vannak olyan dokumentlt esetek, amikor emberben telepedett meg a hal, m gy tnik, hossz tvon nem kpes letben maradni az emberi szervezetben. Az indinok gygynvnyek segtsgvel elpuszttjk a halat, amely ezutn lebomlik s kirl. A kandiru fertzsbe azonban sokan belehalnak, vagy visszafordthatatlan bels szervi krokat szenvednek.

A poloskk tbbsge gymlcskkel s ms nvnyi rszekkel tpllkoznak. Sajtos szjszervkkel nhny faj azonban a ragadoz s az lskd letmdot vlasztotta. llati s emberi nedvekkel tpllkoznak. Az gyi poloska a vrt kedveli. A rovar tpllkkeresskor magnyos, de rejtekhelyn kzssgben l. Tpllka emberi vrbl ll. A rovar hetekig kibrja tpllk nlkl. jszaka indul vadszni, h- s szn-dioxid-kibocstsa alapjn tallja meg. Nappal elrejtzik. Az gyi poloska krlbell 18 hnapig l. lete az emberhez ktdik, a hnapokra magra hagyott trgyakat elhagyja. Emberen sznyogcspshez hasonl brelvltozsokat okoz a cspse. Jelenltrl tbb dolog rulkodhat: a dgltt gyi poloska, a poloska ltal vedlett br, cspsek, vrpttyk a huzaton, rlk, kis fekete pttyk az gykeretek aljn, matracokon s egyb bvhelyeken, poloska petk (amelyek 1mm nagysgak s hosszks formjak), az gyi poloska szaga, amely desks, azonban ez csak nagy fertzttsg esetn szlelhet.
A bglyk tbbnyire vaskos, zmk test, kitinsrtket nem visel, kzepes vagy nagytermet si legyek. Fejk szles, flgmb alak, sszetett, sokszor fmes csillogs szemeik szinte az egszet bebortjk. Egy pr szrnyuk erteljes, szln az erek jellegzetesen, V alakban sztfutnak. Szjszerveik erteljesek, amelyekkel a nstnyek gerincesek vrt szvjk, mg a hmek bks virgltogatk: nektrral s virgporral tpllkoznak. A nstnyek szrsa nemcsak fjdalmas, hanem veszedelmes is, mert klnbz betegsgek krokozit (pl. tularmia, lpfene, jrvnyos vrszegnysg, sertskolera, szj- s krmfjs) kzvetthetik az emberre s a hzillatokra.
A pkok nem kifejezetten vrszv llatok, viszont mrgk befecskendezse utn bellrl feloldjk, elfolystjk ldozatukat. Ers emsztnedvket a prdba fecskendezik injekcis thz hasonl csprgikkal, majd a mreg feloldja a prda szvetllomnyt. Ezek utn a pk levesknt kiszvja az elfolysodott szerveket. A legersebb emsztnedvvel rendelkez fajok nem csak a lgy szveteket kpesek feloldani, mivel marsuk fejlettebb llnyek, pl. emberek lett is veszlyeztetheti. A pkok csupn folykony halmazllapot tpllkot tudnak felvenni, kizrlag l rovarokra vadsznak, dgket nem fogyasztanak. Sok pk selyembe bugyollja az elfogott llnyt, ezzel idlegesen elraktrozza, hogy majd egy ksbbi idpontban elfogyaszthassa azt. Tovbb kpesek sajt selymk elfogyasztsra is.

A srgacsr nyvg madarak az afrikai pusztkon legel nvnyev llatok, zsirfok, antilopok, bivalyok s orrszarvk htn tpllkoznak. Ers karmaikkal kapaszkodnak, mikzben farkukra tmaszkodnak. Oldalirnyban laptott, tompa vg csrkkel kiszedegetik a kullancsokat s ms lskdket a nvnyevk szrbl, m ekzben k maguk is parazita letmdot folytatnak. A kutatk sokig azt hittk, kizrlag rovarokat fogyasztanak s j szolglatot tesznek a pats llatoknak azzal, hogy tisztogatjk ket. Ma mr tudjuk, hogy a nyvgk szvetekkel s vrrel is tpllkoznak. A sebeslt, vrz llatokat knozzk, csrket a sebbe vjjk s az elhalt, vagy l szveteket is csipegetik, ekzben sokszor fjdalmat s kellemetlensget okoznak az llatoknak. Az apr vmprok a vrt egyltaln nem vetik meg, folyadkszksgletk egy rszt abbl fedezik.
Egy msik madr, a hegyes csr fldipinty (Geospiza difficilis septentrionalis), vagy ms nven vmpr pinty a Galapagos-szigeteken shonos. Kizrlag ez az alfaj hreslt el szokatlan tpllkozsi szoksrl, ugyanis alkalomadtn a nagyobb tengeri madarak (leginkbb szulk) vrt sz szerint megcsapolja. Addig csipkedi a hegyes csrvel azok brt a tollak tvnl, mgnem a vr kifakad. Furcsa mdon a szulk nem mutatnak klnsebb ellenllst ez ellen. Azt felttelezik, hogy ez a vrszv viselkedsi forma abbl a csipkedsi magatartsbl alakult ki, ahogy a pintyek a parazitktl tisztogattk meg a szulk tollazatt. Tovbb az is szokatlan, hogy nektrt valamint a szulk tojst feltrve azok beltartalmt is elfogyasztjk.

A nyestrl s a menytrl azt tartjk, hogy kiszvja a tykok vrt. Ez csupn egy tvhit! Mindkett ragadoz, nem a vrrt lik meg az ldozataikat. Valjban minden ragadoz llat vriv valamilyen szinten, m vrszvnak azok a fajok tekinthetk, melyek l llatokbl szvjk ki a vrt. A ragadozk a meglt llat minden rszt elfogyasztjk, belertve a testnedveket is.
Egy klns, mitikus lnytl, a chupacabrtl rettegnek fknt Latin-Amerikban, mely az llatok vrt szvja. Ltezst a tudomny ktsgbe vonja, de vannak, akik ltni vltk, st, felvtelt is ksztettek rla.
A chupacabra egy vrszv mitikus lny, legalbb is ezt lltjk rla a ltezst vallk. Legtbbszr Latin-Amerikbl, Mexikbl, Puerto Ricbl, s az Egyeslt llamok egyes terleteirl jelentettek rla szl eseteket. Neve a spanyol chupador de cabras, azaz "kecskeszv" sszevonsbl ered. Elbeszlsek szerint a lny eddig csak llatok vrvel tpllkozott, emberre mg nem tmadt. Sokak szerint replni is tud.
Elszr 1992-ben, Puerto Ricban a helyi jsgban szmoltak be arrl, hogy rengeteg hzillatot talltak halva, vrktl megfosztottan- rja a drom.hu.
A szemtank klnbzflekpp rjk le a csodalny klsejt, m nhny (elg rossz minsg) videbl kiderlhet, hogy fest valjban. Itt van pldul egy mexiki chupacabra esete. Hermosillo-nl bukkantak r 1996-ban egy flelmetes kinzet, ismeretlen tetemere. A lnyt van, aki gett macsknak mondta, ms pedig valami, eddig mg sosem ltott denevrfajnak gondolta.
vekkel ksbb egy texasi farmer leltt egy llatot, ami a csirki vrbl tpllkozott. Kzelebb rve a tetemhez, nem tudta beazonostani azt, gy a San Antonio-i llatkert munkatrsaihoz fordult segtsgrt. A szakemberek hosszas vizsglds utn sem jttek r, mivel van dolguk- olvashatjuk a drom.hu oldal. Amihez vlemnyk szerint - egy kis jindulattal- a leginkbb hasonltott a tetem, az a mexiki szrtelen kutya. llatorvosok szerint viszont egy rhes prrifarkas tmadta meg a farm csirkit.
A trtnetek nyomn tbb kutat is grcs al vette az eseteket, de mindmig nem tudnak konkrt magyarzattal szolglni a lny miltt illeten. A kriptozoolgiai lnyekkel foglalkoz honlapkrl megtudhatjuk, hogy ez idig megoldsnak azt ltjk, hogy: "Vagy egy eddig a fld alatt l llatrl van sz, aki a knnyebb zskmnyszerzs remnyben elhagyta addigi letformjt egy jrt, vagy a Chupacabra egy, a kormnyok ltal tmogatott titkos gnmanipulci eredmnye, ami szabadon garzdlkodik." Mgis vannak, akik az UFO-kkal hozzk sszefggsbe a mitikus lnyt, de a hatsgok ltalban elszabadult prduccal vagy kbor kutyval magyarzzk a klnleges trtnseket.
Forrsok:
http://webecoist.momtastic.com/2010/10/05/life-sucks-10-amazing-animal-vampires/
http://en.wikipedia.org/wiki/Hematophagy
http://www.mnn.com/earth-matters/animals/photos/13-vampire-animals/bloodthirsty-monsters
Szemadm Gyrgy: Apokrif lnyek enciklopdija