Reptile Land
Reptile Land
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Agmk
 
Gekkk
 
Kamleonok
 
Legunok
 
Gykok, szkinkek
 
Varnuszok
 
Szrazfldi teknsk
 
Vzi teknsk
 
riskgyk
 
Siklk
 
Mrgeskgyk
 
Krokodilok
 
Ktltek
 
zeltlbak s puhatestek
 
Sznvltozatok
 
llatok

Medvk

Szeptemberi blogbejegyzsemet a Fld legnagyobb ragadoz emlseinek, a medvknek szentelem.

 

A medvk kz 5 nem s 8 faj tartozik. A medveflk nagytest, lomha mozgs ragadoz llatok, melyek vadszatkor igen frgk tudnak lenni. Fejk nagy, orruk megnylt, farkuk visszafejldtt. A vilgon sok helyen megtallhatk Eurzsiban s Amerikban. Afrikban, Ausztrliban s az Antarktiszon nem lnek medvk. 

A mai medvk sei 20-25 milli vvel ezeltt ltek. Amphycyonnak, „kutyamedvnek” nevezik ket. gy nztek ki, mintha egy kistest medvt s egy nagytest kutyt kereszteztek volna. Mancsuk szles, koponyjuk viszont kutyaszer volt. Bellk alakult ki 3 ma ismert alcsald. A legnagyobb faj, az Amphycyon major hasonltott a mai ragadozkhoz: hossz macskaszer ht s farok, szles medveszer talp, amelyen nem visszahzhat karmok ltek, s kutyaszer koponya, amelyben szmos fog lt. Az llat hatalmas volt, a hmek testtmege krlbell 181,2 kg lehetett. Lehetsges, hogy aktv vadsz volt, inkbb lesbl tmadhatott ldozataira, mintsem ldzte ket. A hmek testhossza 150 centimter, a nstnyek krlbell 135 centimter lehetett.

1,5 milli vvel ezeltt kezddtt a modern kori medvk trtnete. A barlangi medve (Ursus spelaeus) 250-300 ezer ve jelent meg Eurpban. Elnevezse onnan szrmazik, hogy csontjait fleg eurpai barlangokban talltk meg igen nagy szmban. Ez arra utal, hogy tbb idt tlthetett barlangokban, mint a mai barnamedve, amely csupn a tli lom idszakra keres vdett reget. A barlangi medve Eurpa-szerte elfordult s 27 ezer vvel ezeltt, a jgkorszak alatt halt ki. Tbbnyire vegetrinus trenden lt, slya az 1 tonnt is elrhette. Kihalst a hirtelen lehlt ghajlat okozhatta, s az, hogy a hideg kipuszttotta a gymlcsket, nvnyeket, dikat, melyekkel a medve tpllkozott. A barlangi medvk tbb vonsa klnbztt a mai barnamedvktl: harmadval voltak nagyobbak nla; testkhz kpest nagyobb fejk volt dombor homlokkal; vgtagjaik rvidebbek, de vaskosabbak voltak. A barnamedvkhez hasonlan mindenevk lehettek: vagyis fleg klnfle nvnyekkel, bogykkal tpllkozhattak, de ha szert ejthettk, akkor nem vetettk meg a hst sem. Maximlis letkoruk 20 v krl lehetett.

A valaha lt egyik legnagyszerbb s legflelmetesebb medvefaj az amerikai rvidfej medve (Arctodus) volt. Szokatlanul rvid orra volt, emiatt egy bulldogra hasonltott. Marmagassga 1,5 m, felgaskodva a hmek 3,4 m magas volt. Slya 700-800 kg volt, de akr 1 tonns pldnyok s elfordulhattak. A mai barnamedvnl sokkal karcsbb lbakkal rendelkezett, klnsen mells lbai voltak megnyltak. A megtallt fosszilik alapjn a tudsok flelmetes ragadoz kpt festik le. A rvidfej medve gyakran elvehette ms ragadozk zskmnyt, pldul sszetzsbe kerlhetett a hrhedt kardfog tigrissel, az ris farkassal s oroszlnnal is. Kihalsa a jgkorszak vgn sszefgghetett a nagytest nvnyevk eltnsvel.

Rvidfej medve

 

Az Ursinae alcsaldba az albbi fajok tartoznak: ppaszemes medve, rvs medve, fekete medve, barnamedve, ajakos medve, malj medve, jegesmedve.

A ppaszemes medve (Tremarctos ornatus) nevt a szeme krl tallhat srgsfehr, szemvegre hasonlt mintzatrl kapta, amely nhny llatrl hinyozhat, msokon tovbbi foltokkal, svokkal egszlhet ki. Sokat mszik fra, st mg a kaktuszokra is felkapaszkodhat azok gymlcsrt. Nha a vetemnyeseket is megdzsmlja. lhelye Dl-Amerika. Magnyosan vagy csaldi ktelkben l. Tpllka plmaflk s kaktuszok termse s levele, gymlcsk, mogyorflk, rovarok, dgk s kisebb llatok. A ppaszemes medve a fogsgban 20-25 vig l.

Az rvsmedve (Ursus thibetanus) zsiban honos (Japn, Taiwan, Himalja). Nevt srgsfehr, V-alak mellsvjrl kapta. Angol nyelvterleten azonban „himaljai feketemedvnek” nevezik. Elterjedsei terlete srn lakott, ezrt gyakran sszetzsbe kerl az emberrel. Az rvs medve kitnen mszik fra, nem tl nagy termete rvn a magas koronk kztt is pt magnak lakhelyet. letmdja szerint ragadoz, de mint a legtbb rokona szvesen elfogyaszt minden nvnyi tpllkot, s nha a dgket is megeszi. Nha beri bogykkal, gymlcskkel, kisebb gerinctelenekkel, vagy lpesmzzel, esetleg kisebb rgcslkkal, szarvasokkal, mskor egy-egy szarvasmarht, juhot ragad el, s e kedvtelse miatt nem tl npszer a helybli lakossg krben. Gyakran kerl sszetzsbe az emberekkel, nha elfordulnak hallos kimenetel balesetek is, amelyeket medve okoz. Ennek ellenre maguk az emberek, kzvetlenl vagy kzvetett mdon jval tbb rvsmedve pusztulst okozzk.

A feketemedve, ms nven baribl (Ursus americanus) szak-Amerikban terjedt el. Szrzete nem mindig fekete, vannak csokoldbarna, st fahjszn egyedek is. Elterjedsei terlete sok helyen egybeesik a grizzlyvel, ezrt a 2 faj kztt gyakori a versengs. Kanadban 330 ezer, Alaszkban 150 ezer, az Egyeslt llamokban pedig 200 ezer egyed l. Az embert is megtmadja, br ez nem jellemz. Ismertek slyos balesetek, amikor a kempingezkre s kirndulkra tmadtak a medvk. Nagyon j sz, de a legjobban a kszshoz rt. Pillanatok alatt fenn terem a legmagasabb fn is. Elmondhat, hogy gyesebb, mint a barnamedve, br ugyanezek a mutatvnyok ez utbbinak sem esnek nehezre. Ugyangy a kt lbra lls is megszokott mindkt fajnl, csakhogy a feketemedve talpa rvid, gy nehezebben tudja megtartani ezt a helyzetet.

A barnamedve (Ursus arctos) a legszlesebb elterjeds medvefaj: Eurzsiban s szak-Amerikban is shonos. Ez azrt lehetsges, mert a jgkorszaki alacsony tengerszint miatt a medvk t tudtak stlni a mai Bering-szoroson. A barnamedvnek tbbfle vltozata, alfaja van: a Krptokban is megtallhat eurpai barnamedvn kvl a grizzly, a kodiakmedve s a kamcsatkai barnamedve tartozik az ismertebbek kz. Mind kzl a kodiakmedve a legnagyobb, a jegesmedve utn a legnagyobb test szrazfldi ragadoz. Hossza 2,8 m, marmagassga, 1,4 m. A kifejlett hmek felgaskodva elrik a 3 mtert. A barna medve brmelyik napszakban lehet aktv, de rendszerint reggel s este tpllkozik, a nap tbbi rszt pedig fedezkben tlti. Ehhez tbbnyire egy mlyedst s magnak, s belefekszik. Tbb szz kilomtereket is bekborol egy v alatt, mindig az adott vszakban legtbb tpllkot knl terleteket keresve.

A barna medvkre nem jellemz a terrirtorilis viselkeds, az egyedek tvonalai gyakran tfedik egymst. Alapveten magnyos llatok. A nstny medvk a 10–30 napig tart termkeny idszakban tbb hmmel is prosodhatnak. A hmek megkzdenek egymssal a prosods jogrt, s a nyertes 1–3 htig igyekszik is vdeni a megszerzett nstnyt.

Leginkbb mjus s jnius kztt przanak, viszont a megtermkenytett petesejt begyazdsa rendszerint 5 hnapot, vagyis a tli nyugalmi idszak kezdetig ksik, a vemhessg ezutn 6–8 hetes, vagyis a gymoltalan, csupasz s vak klykk (rendszerint 2-3) tlen szletnek meg. A kezdetben mindssze 340–680 grammos bocsok gyorsan fejldnek: 3 hnapos korukra mr 15 kg-osak, s a 6. hnapban elrik a 25 kg-ot. 18–30 hnapos korukig szopnak, de 5 hnapos koruk utn mr nem csak anyatejen lnek. A fiatalok legalbb a msodik tavaszig anyjukkal maradnak, de a legtbbszr 3–4 vig egytt lnek. A hm medvk nem vesznek rszt az utdok gondozsban, st, kifejezetten veszlyeztetik azokat. Nem csoda, hogy az anyamedve rendkvl agresszven lp fel minden vlt s vals tmadval szemben. Ilyenkor klnsen veszlyes lehet az emberre is. A nstny csak akkor lesz jra fogamzkpes, ha a klykei elhagyjk, vagy id eltt elpusztulnak, ez magyarzza a hmek gyilkos szndkait.

 

Barnamedve

 

Az ajakos medve (Melursus ursinus) elnevezse klnleges alkalmazkodsra utal. zsiban honos. Ugyanis rendkvl mozgkony, elretolhat ajka s mozgkony orra segtsgvel fr hozz a kedvenc eledelt alkot termeszekhez. A fels llkapocs ells kt metszfoga hinyzik, ami az llatot alkalmass teszi arra, hogy a termeszeket a szjregben keltett vkuum segtsgvel kiszippantsa odjukbl. Az ajakos medve magnyos, kivve a nstnymedvt, amikor kicsinyeit gondozza, jjel aktv. Tpllka termeszek s hangyk, gymlcsk, mz, magok, szntfldi nvnyek, kisllatok s llati tetemek. Az llat legfeljebb 30 vig l. Az ivarrettsget 3–4 ves korban ri el. A przsi idszak szakon jniusban, dlebbre egsz vben tart. A vemhessg 7 hnapig tart, ennek vgn 1–3, ltalban 2 utd jn a vilgra. A fiatal llatok 2–3 ves korukig a nstnnyel maradnak.

Az ajakos medve elterjedsi terletnek szaki rszn nyr elejn szaporodik, dlebbre viszont egsz vben. A hm – a tbbi medvefajtl eltren – csak egy nstnnyel prosodik, s csak ritkn kerl sszetkzsbe rivlisaival. Ezrt nem szksges, hogy tl nagy termet legyen; nem is sokkal nagyobb a nstnynl. A bocsok, amint el tudjk hagyni a barlangot, anyjuk htra kapaszkodnak, aki gy cipeli magval ket. Nhny ht mlva nllbb vlnak. Az anyamedve veszly esetn elszntan vdi utdait. Az ajakos medve korbban elg elterjedt faj volt, br a medvetncoltatshoz mindig is fogtak be bocsokat, majd azokat felneveltk. Az vadon l ajakos medve elgg tmad kedv llat, gy nem hborgattk az emberek feleslegesen.

 

A malj medve (Helarctos malayanus) a valdi medveflk csaldjnak legkisebbike. zsiban terjedt el. A kifejlett llat mrmagassga 70 cm, testtmegk pedig tbbnyire 65-75kg. Szrzete is igen rvid: gy alkalmazkodott a forr, de nedves trpusi klmhoz. ltalban jjel aktv, a nappali rkat pihenssel, alvssal s napfrdzssel tlti. Angol nyelvterleten ezrt „napmedvnek” hvjk. A legtbb medvhez hasonlan, ez a faj is mindenev, termseket s ms nvnyi rszeket, valamint llatokat egyarnt fogyaszt. Az utbbiak kzl is az zeltlbak a kedvencei, melyeket hossz nyelvvel r a fk odvaiban, vagy a termeszvrakban. A mzet szintn nagyon szereti. Kisebb gerinceseket, gykokat, madarakat s rgcslkat egyarnt fogyaszt, de a dgre is rjr. A mezgazdasgi terletek gyarapodsval egyre tbbszr rjr a termesztett nvnyekre is, pldul a bannltetvnyeket dzsmlja elszeretettel. Azonban a tpllkozsi szoksaival jelents hasznot is hajt.

Kis termete ellenre az egyik legagresszvebb medvefaj, radsul a szemfogai is hosszabbak legtbb medvnl (az trendjt ismerve ez a tny elg meglep). gy tartjk, hogy azon kevs llat kz tartozik, amelyik minden provokci nlkl rtmadhat az emberre, gy a dlkelet-zsiai dzsungelek egyik legveszlyesebb ragadozjnak szmt. Mg lhelynek cscsragadozi, tigrisek, leoprdok s riskgyk szmra is kemny ellenfl, fordulkonysgnak ksznheten mg akkor is meg tudja harapni tmadjt, ha az mr flbe kerlt. Ennek ellenre tbb esetet is feljegyeztek, amikor malj medve 6-7 mteres kocks pitonnak esett ldozatul, a kutatk felttelezse szerint azok lmukban leptk meg ldozataikat.

A jegesmedve (Ursus maritimus) a legnagyobb test szrazfldi ragadoz s egyben a leghidegebb vidken l faj is. A nagyobb test ugyanis nehezebben hl ki. lhelye az szaki-sarkvidk. Az sszes tbbi medvnl jval nagyobb: hossza: 2,5-3 m, marmagassga 1,4 m, slya 400-700 kg. Bundja tmtt szr, az emlsk kzl a legjobban a jegesmedve bundja hszigetelt. Nem alszik tli lmot gy, mint a tbbi medve. llandan vndorton van. Zskmny utn kutatva akr 70 km-es tvolsgot is kpes megtenni. A medvk kzt a legjobb sz s a legjobb halsz is, gyakran zskmnyol tengeri llatokat, fkt, rozmrt, delfint. A jegesmedve kivlan alkalmazkodott az szaki sarkvidk hideghez. Bundja olyan jl szigetel, hogy a jegesmedve gyakorlatilag nem veszt ht az orrnak fellett leszmtva, hkamerval majdnem szrevehetetlen a hideg tjban. Ez okozza azonban sebezhetsgt is, meleg idben sem kpes ht leadni s mr viszonylag alacsony hmrskleten is hgutt kap. A hszigetelsben nemcsak vastag bundjnak jut kiemelked szerep, hanem a br alatti zsrrtegnek is, amely egy-egy bsges idszakot kveten tbb cm vastag is lehet. A zsrrteg nemcsak hszigetelst, vagy mechanikai vdelmet jelent az llat szmra, hanem tartalk tpanyagforrst is a zskmnyban szks idszakokra. Bundja valjban nem egybefgg fehr, hanem optikai csaldsknt a fnyvisszaverds miatt ltjuk annak. A fehr szrszlak kzt reges, tltsz szlak helyezkednek el. Szerepk, hogy tengedjk a napsugarakat a jegesmedve brre. Alatta a bre fekete, gy elnyeli a nap hjt, ami ltfontossg a zord krnyezetben. Az reges szrszlak abban is segtenek az llatnak, hogy szs kzben nagyobb legyen a felhajtereje. A jegesmedve bundja s zsrja az ember figyelmt is felkeltette, s emiatt az szaki eszkimk mr vezredek ta vadsszk ezeket az llatokat. Az utols nhny vszzadban azonban a jegesmedvk irtsa egyre nagyobb, aggaszt mreteket lttt.

  tven ven bell eltnhet a jegesmedvk ktharmada a Fldrl a globlis felmelegeds, az szaki sarki jgtakar vkonyodsa kvetkeztben. Kritikus helyzetben van.

Jegesmedve

 

A pandkat gyakran pandamacinak hvjk utalva medveszer megjelenskre. Bizonyos mrtkig rokonsgban is llnak velk. A termszettudsok krben sokig vita folyt a pandk rendszertani besorolsrl. A vrses szr kis pandnak, vagy vrs macskamedvnek (Ailurus fulgens), valamint a fekete-fehr rispandnak (Ailurus melanoleuca) is hasonl mancs van, mindkettjknl megtallhat a fogst segt csuklzleti btyke. E hasonlsg ellenre a kis pandt a mosmedveflkhez, az rispandt pedig a valdi medvkkel rokontjk. A panda elnevezs eredetileg a kis pandra utalt, mg fel nem fedeztk ris rokont. A panda sz a nepli „panj” szbl szrmazik. A 70-es vek morfolgia vizsglata alapjn a vrs pandt a mosmedvk, szkunkok s menytek rokonnak tartjk, kzs stl eredhetnek. 

Az rispanda elterjedsi terlete mindssze 5900 km², amely magban foglalja Szecsun, Kanszu s Sanszhi knai tartomnyok hegyvidki terleteit. Az rispanda termszetes lhelyei a sr erdvel bentt szubtrpusi hegyoldalak. Itt l nyron 2700–4000 mter magassgig, tlen alacsonyabbra vndorol, gyakran 800 mteres magassgig. lettere ltalban nedves s csapadkban gazdag: a nyr hvs, a tl hideg. Feje ms medvknl nagyobbnak tnik, ez elssorban jl fejlett rgizmainak, s az azok tapadshoz szksges megnvekedett felletnek ksznhet, amitl a koponya magas s oldalnzetbl kerek lett. Ahogy a legtbb medvnek, az rispandnak is 42 foga van. Hts kisrlfogai s nagyrlfogai sokkal nagyobbak s szlesebbek, mint a csald tbbi fajnak fogai, st a ragadozk rendjben ezek a legnagyobb rlfogak, mutatva a nvnyevshez val alkalmazkodst. Koponyjt tekintve sokkal inkbb ragadoznak nz ki, mint nvnyevnek. A faj tovbbi sajtossga a „hatodik ujj”, a mells mancs ujjszeren meghosszabbodott radilis kztcsontja, ami a hvelykujj szerept tlti be a tpllkozs sorn.

Naponta igen hossz ideig (10-12 rn keresztl) kpes egy helyben ldglni, letvitele igen lass a rokonsghoz hasonltva. Hangja brnybgetshez hasonl. Az rispandk egyedl lnek nagyjbl 4-6 ngyzetkilomter terleten. A nstnyek territriumnak van egy 30-40 hektros kzponti rsze, amelyrl kizi a fajtrsait. A hmek rugalmasabbak, s nem vdik a terletket, nincs semmilyen kzponti rsz, s gyakran kzs rsze is van msik hmekvel. Ennek ellenre a fajtrsaik tbbnyire kitrnek az tjukbl. Vndorlsuk alatt megjellik tvonalukat: a fkat megkarmoljk, hozzdrgldnek vagy a vizeletkkel hagynak jelet.

Ms medvkkel szemben az rispandk nem alszanak tli lmot, a hidegebb vszak alatt csupn mlyebben fekv terletekre vndorolnak.

Az rispanda szaporodsi idszaka mrcius s mjus kz esik. Erre az alkalomra a klnben magnyosan l llatok prt keresnek, a hmek kztt harc is elfordulhat a prosods eljogrt. Ms medvkhez hasonlan a megtermkenytett petesejt mintegy 45-120 napig tartzkodik az anyallat mhben, s csak ezutn gyazdik be a mhlepnybe.

A legtbb klykedzs augusztusra vagy szeptemberre esik, ilyenkor egy vagy kett, ritkn hrom bocs szletik. Az jszlttek parnyiak, csupn 90-130 grammosak s selymes fehr bunda bortja ket. Ekkor mg a testhossz kb. harmadt a farok teszi ki. Az anya s klyke kztti slyarny az rispandk esetn a legnagyobb a fejlett emlsllatok kztt.

A WWF s a knai kormnyzat ngyves kutatsa szerint 2004-ben a szabadban nagyjbl 1600 pldny lt. Egy 2006-os, az rlk genetikai ujjlenyomatn alapul vizsglat ktszer annyi rispandt azonostott egy terleten, mint amit becsltek a 2004-es vizsglatban. Ez alapjn Knban akr a 3000-et is elrheti a vadonban l rispandk szma. 2006-ban mr 40 rispanda-rezervtum volt Knban, ami komoly elrelps a 20 vvel korbbi 13-hoz.

 

A CITES-egyezmnyben az I. fggelk foglalkozik a fajjal, az IUCN pedig vgveszlyben levnek sorolta be. A szmuk a legutbbi vekben nvekedni ltszik, ami a faj vdelmben tett erfesztsek sikert tmasztja al.

 

 

ris panda

 

 

 

Szlj hozz te is!
Nv:
E-mail cm:
Amennyiben megadod az email-cmedet, az elrhet lesz az oldalon a hozzszlsodnl.
Hozzszls:
Azrt, hogy ellenrzhessk a hozzszlsok valdisgt, krjk rd be az albbi kpen lthat szt. Ha nem tudod elolvasni, a frissts ikonra kattintva krhetsz msik kpet.
rd be a fenti szt: j CAPTCHA krse
 
Mg nincs hozzszls.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
Friss hozzszlsok
Dr. Temesi Gza: A denevrek nem replnek?
 
Chat
Kedves krdezk! A hossz eszmecserket inkbb emailen vagy Skypon vitassuk meg, ne itt! Persze nyugodtan krdezhettek itt is, fleg ha csak 1-2 srgs krdsetek van.
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Terrriumi llat linkek
 
Ms llat linkek
 
A nap vicce

A nap vicce

 

 
Statisztika
Induls: 2012-06-09
 
Idjrs
 
G-mail belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
ra
 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG